اسپات آکادمی

کاندنسینگ یونیت

کاندنسینگ یونیت

کاندسنینگ یونیت چیست و موارد استفاده آن کدام است؟

یونیت کندانسور یا کاندنسینگ یونیت به موتور یخچال های صنعتی و فروشگاهی اطلاق می شود که بصورت مجزا از کابین یخچال ساخته می شوند. در مقاله انواع یخچال و فریزر فروشگاهی ذکر شده است که کدام دسته از یخچال ها با استفاده از کاندنسینگ یونیت کار می کنند. این یونیت ها دقیقا وظیفه موتور یخچال را برای ایجاد برودت بر عهده دارند با این تفاوت که در مقایسه با موتورهای معمولی از قدرت بالاتری برخوردار هستند تا آنجا که معمولا بیش از یک کابین یخچال (بسته به میزان قدرت کمپرسور) به این موتورها متصل می شود.

کاندنسینگ یونیت از چه اجزایی تشکیل شده است؟

کاندنسینگ یونیت ها دارای بخش های متفاوتی است که هر بخش عملکرد متفاوتی دارد دو بخش اصلی در کاندنسینگ یونیتها عبارتند از:

  • کمپرسور: مکانیزمی است برای افزایش فشار مبرد، تا بدین وسیله، انرژی لازم برای جریان یافتن مبرد در مسیر سیکل تبرید ایجاد شود.
  • کندانسور:مکانیزمی است جهت دفع حرارت بخار داغ مبرد خروجی از کمپرسور، به منظور کاهش دما و سپس چگالش آن

کمپرسورها نقش اساسی در عملکرد یونیت کندانسورها بر عهده دارند. انتخاب نوع کمپرسور به عوامل مختلفی از جمله منطقه آب و هوایی بستگی دارد. انتخاب کمپرسور نامناسب برای یونیت منجر به کاهش راندمان و کاهش طول عمر محصول خواهد شد.

کاندنسینگ یونیت

عملکرد کاندنسینگ یونیت چگونه است؟

چنانکه ذکر شد کار کاندنسینگ یونیت تقطیر مبرد از بخار به مایع است و این کار را با استفاده از دفع حرارت به محیط بیرون انجام می‌دهد. وقتی مبرد در کمپرسور متراکم می‌شود و تبدیل به ترکیبی از مایع و بخار داغ می‌شود وارد کندانسور می‌شود و با عبور از کویل‌های کندانسور حرارت خود را از دست می‌دهد و وقتی از کندانسور خارج می‌شود دمایی به مراتب پایین‌تر دارد.  سپس در یک شیر انبساط مجددا فشار هوا کاهش می‌یابد تا به فشار مناسب اواپراتور برسد و مبرد در اواپراتور مجددا حرارت می‌گیرد و گرم می‌شود و سیکل دوباره تکرار می‌شود.

این سیکل باعث می‌شود در موقعیت اواپراتور حرارت کامل جذب شود و هوای موجود را کاملا خنک کند و سپس این هوا توسط داکت‌ها مجددا به داخل خانه وارد می‌شود و از این طریق سیستم عملیات تبرید و تهویه را را انجام می‌دهد.

انواع یونیت کندانسورها

کاندنسینگ یونیت ها بر اساس  روش خنک کنندگی به سه دسته تقسیم بندی می شوند. این سه گروه عبارتند از:

  • کندانسورهای هوا خنک
  • کندانسورهای آب خنک
  • کندانسورهای ترکیبی

کندانسورهای هوا خنک

این مدل از یونیت ها دارای یک سیم پیچ هستند که که هوای گرم را از طریق فن به هوای بیرون منتقل و خنک می شود. از این نوع کندانسور به طور جهانی در واحدهای برودتی با ظرفیت کم استفاده می شود. بیشتر موارد استفاده از این یونیت در تهویه مطبوع واحدهای مسکونی یا اداری کوچک است.

کندانسورهای هوا خنک باید از آلودگی ، پرز و سایر مواد خارجی در امان بمانند درغیر اینصورت منجر به کاهش جریان هوا در اطراف لوله ها و باله ها خواهد شد.

کندانسورهای آب خنک

نوعی از کندانسینگ یونیت است که در آن، کندانسور (مبدل پوسته و لوله) از طریق تبادل انرژی با آب، خنک می شود. بطوریکه مبرد داغ خروجی از کمپرسور، وارد پوسته کندانسور شده و جریان آبی با دمای مناسب (تولید شده توسط برج خنک­ کننده) از درون لوله ها عبور داده می شود.

کندانسورهای ترکیبی

این نوع کندانسور یونیت هم از فن ها برای انتقال حرارت استفاده می‌کند و هم سیستم هیدرولیک برای استفاده از ظرفیت سرمایشی آب دارد.

کاندنسینگ یونیت

محل نصب کاندنسینگ یونیت ها

یونیت کندانسورها به منزله موتور کابین های یخچال و یا سردخانه ها هستند و محل نصب و کاربری درست آنها ارتباط مستقیم با راندمان و افزایش بهره وری محصول خواهد داشت. برای این منظور رعایت نکاتی همچون مناسب بودن محل نصب از لحاظ محیط و دما، بازرسی دوره ای و مداوم و سرویس کردن محصول، نظافت و شستشوی دوره ای محصول از جمله اقداماتی است که در راستای حفظ کیفیت آن الزامی است.

کاربرد کاندنسینگ یونیت

یونیت کندانسورها چنانکه دکر شد به منزله موتور ایجاد برودت عمل می کندد. لذا برای راه اندازی انواع یخچال های صنعتی و فروشگاهی، انواع سردخانه، انواع موتورخانه های اداری و خانگی و … کاربرد دارند. استفاده از کاندنسینگ یونیت ها علاوه بر اینکه می تواند منجر به صرفه جویی اقتصادی شود، فضای بیشتری از کابین یخچال ها در اختیار فروشگاه داران قرار می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *