اسپات آکادمی

قفسه بندی انبار

قفسه بندی انبار

انواع قفسه بندی انبار کدام است؟

در مقالات مربوط به طراحی انبار و مدیریت انبار به اهمیت انبارها و نقش مهم آنها در اجرای فرآیندهای زنجیره تأیمن اشاره نمودیم. انبارها به مکان هایی اطلاق می شوند که معمولا حجم و تعداد زیادی کالا تا زمان مصرف در آنها نگهداری می شود. این کالا ها می تواند انواع محصولات و مواد اولیه و یا کالاهای نهایی مورد مصرف مشتری باشد. انبارهای سوخت و مشتقات نفتی، انبارک کاغذ، انبار چوب، انبار آهن آلات، انبار پلاستیک، انبار کلاهای ساخته شده مانند لوازم منزل، انبار مواد غذایی و بسیاری انبارهای دیگر که فرآیند دریافت، نگهداری و تحویل کالا را بصورت روزانه در آنها انجام می شود.

با توجه به این تعریف مشخص می شود که یکی از مهمترین فرآیند در انبارها نگهداری کالا است. کالاهای انبار هریک بسته به شرایط خاص خود نیازمند نگهداری در شرایط ویژه ای هستند. به عنوان مثال مواد اشتعال پذیر بایستی با رعایت استانداردهای مربوط به انبارهای خاص نگهداری شوند یا مثلا درانبارهای مواد غذایی که مسئول انبارش کالاهای فسادپذیر هستند، باید از شرایط نگهداری درست مواد غذایی اطمینان حاصل شود که هریک دستورالعمل های خاص خود را دارد.

قفسه بندی انبار

اهمیت قفسه بندی در انبارها

انبارها از جمله مهمترین بخش های لجستیک سازمان ها به حساب می آیند. بخش اعظمی از دارایی های هر سازمان در انبارها ذخیره سازی می شود. طراحی انبارها و استفاده از تجهیزات درست و مناسب به جهت حفظ کیفیت و سلامت کالاهای آن اهمیت بالایی دارد.

متداول ترین روش برای چیدمان کالاها در انبار استفاده از قفسه بندی است. هر سازه ای اعم از فلزی، چوبی یا پلاستیکی که سطوح قابل بارگذاری داشته باشد قفسه بندی نامیده می شود. استفاده از قفسه و سیستم قفسه بندی بهترین راهکار برای استفاده بهینه از فضای انبارها و سایر فضاهایی است که قصد چیدمان و نمایش کالا را داریم. تمامی انواع خرده فروشی، عمده فروشی، واحدهای اداری، منازل و انبارها از جمله مراکزی هستند که استفاده از قفسه در آنها بسیار متداول است.اغلب انبارها از قفسه بندی فلزی و رک های انبار استفاده می شود. چرا که استحکام و طول عمر آنها اهمیت بالایی دارد و قفسه های فلزی در مقایسه با سایر جنس ها مقاومت بیشتری دارند.

برای این منظور و در جهت نگهداری کالا در بهترین شرایط و کیفیت نیاز است تا از تجهیزات مناسب برای چیدمان انبار استفاده شود. در مقاله چیدمان انبار به این نکته اشاره کردیم که قفسه ها از جمله مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در مرحله تجهیز انبار هستند. به عناون تعریف می توان قفسه را هرگونه ساختار فلزی، پلاستیکی یا چوبی اطلاق نمود که سطحی برای پیدمان کالا بر روی آن در اختیار قرار می دهد. قفسه ها انواع مختلفی دارند و با توجه به مواد اولی و مدلهای تولیدی در مکان های مختلفی اعم از مراکز تجاری و اداری، فروشگاه ها و مراکز خرید، مرازک عمومی و بیمارستان ها و … مورد استفاده قرار می گیرند.

قفسه های انبار با وجود مشابهت هایی که با سایر انواع قفسه دارند، از نظر مواد اولیه و همچنین ساختار دارای تفاوت های اساسی با مثلا قفسه های فروشگاهی هستند. محدوده تحمل وزنی قفسه های انبار بیشتر از قفسه های فروشگاهی بوده و از ورق های فلزی و فولادی ضخیم برای ساخت ستون ها وبازویی های قفسه های انبار استفاده می شود.

قفسه بندی انبارها نیز بایستی با توجه به کاربری انبار، کالاهای انبار، تجهیزات حمل و نقل و فرآیندهای انبار طراحی و نصب گردد. امروزه نرم افزارهای طراحی فضای متنوعی در دسترس است که قبل از اقدام به خرید تجهیزات می توان با استفاده از آنها نوع و تعداد قفسه های مورد نیاز برای تجهیز انبار را با توجه به ویژگی های آنها در فضای نرم افزار چیدمان نمود. استفاده از این نرم افزارها این امکان را فراهم می سازد تا با صرف وقت و هزینه بسیار اندک تصویر اولیه از فضای انبار تجهیز شده در اختیار داشت و در نتیجه از بروز خسارت های احتمالی ناشی از خرید اشتباه تجهیزات و یا در نظر نگرفتن موارد احتمالی مانند نقاط خاص فضا، جلوگیری نمود.

انواع قفسه انبار

در یک دسته بنده کلی انواع قفسه انبار را می توان در سه گروه زیر تقسیم بندی نمود:

  • قفسه سبک
  • قفسه نیمه سنگین
  • قفسه سنگین

هر یک از این قفسه ها با توجه به محدوده تحمل وزنی، برای انبارش کالاهای خاصی مناسب هستند. با توجه به اینکه در اغلب انبارهای دپو کالاها بصورت کارتنی و با وزن بالا انبارش می شوند، قفسه های نیمه سنگین و سنگین کاربری گسترده تری در انواع انبار دارند. با این وجود امروز مرتب بر تعداد انبارهای آنلاین که از قفسه های سبک انبار برای تجهیز آنها استفاده می شود افزوده می شود چراکه کسب و کارها با سرعت بیشتری در حال حرکت به سمت تجارت الکترونیک هستند و بسیاری از آنها با حذف نهادهای واسطه، بصورت مستقیم سفارش مشتریان را دریافت، آماده سازی و تحویل می نمایند. در این انبارها همپنانگه در مقاله تجهیزات انبار آنلاین اشاره کردیم، فرآیندهای جمع آوری سفارشات با سایر انبارها تفاوت دارد و اچراتورهای انبار کالاهای سفارشی مشتری نهایی را از سطح انبار جمع آوری و برای ارسال آماده می کنند. در بسیاری از انبارهای آنلاین بزرگ متعلق به برندهای صاحب نامی همچون: علی بابا، آمازون و والمارت از ربات های ویژه برای اجرای فرآیندهای انبار استفاده می شود.

انواع قفسه بندی انبار

یکی از مهمترین دغدغه ها در تجهیز یک انبار، استفاده درست و بهینه از تمامی فضای انبار است. انواع مختلفی از قفسه بندی انبار در دسترس است که انتخاب آن بستگی به شرایط و معیارهای متعددی از جمله: مساحت انبار، میزان تردد، نوع کالا و … دارد.

  • قفسه بندی پانل راک
  • قفسه بندی پالت راک
  • قفسه بندی درایوین یا خود راهرو
  • قفسه بندی شاتل
  • قفسه بندی نیم طبقه
  • قفسه بندی کانتیلور (بازویی)
  • قفسه بندی پیچ و مهره ای

این موارد از جمله مهمترین انواع قفسه بندی انبار به حساب می آیند که در ادامه به توضیح هریک خواهیم پرداخت.

قفسه بندی پیچ و مهره ای

قفسه بندی پانل راک

قفسه بندی پانل راک – بالکی راک برای نگهداری مواد اولیه و محصولات با حجم متوسط و نیمه سنگین در انبار مرتفع که با نیروی انسانی و دستی بارگذاری می گردد، طراحی شده است. از آنجا که ارتفاع این نوع از قفسه بندی عموما زیاد و بارگذاری توسط نیروی انسانی انجام می شود، از پله برای دسترسی به طبقات بالاتر آن استفاده می شود.

قفسه بندی پالت راک

این نوع قفسه شباهت زیادی با قفسه بندی پانل راک دارد با این تفاوت که بخش کفپوش حذف شده و کالاها با استفاده از پالته ها بر روی بازوهای قفسه انبار می شوند.

قفسه بندی درایوین یا خود راهرو

سیستم قفسه‌بندی خود راهرو که به آن قفسه بندی درایوین نیز گفته می شود دارای تونل‌هایی است که علاوه بر محل بارگذاری بارهای پالتی، مسیر تردد لیفتراک نیز هستند و راهروهای اضافی در این سیستم حذف ‌شده است. در این سیستم قفسه‌بندی آخرین بار گذاشته شده، اولین بار قابل‌برداشت است (LIFO) و به‌ استثناء بازو، ریل‌ها و تعدادی از مهاربندها سایر اجزا شباهت زیادی به سیستم قفسه‌بندی پالت راک دارد.

قفسه بندی شاتل

این قفسه بندی کاملا مشابه با قفسه بندی خود راهرو یا درایوین است با این تفاوت که عملیات برداشت و گذاشت کالاها توسط یک شاتل در بین راهروها انجام می شود.

قفسه بندی شاتل

قفسه بندی نیم طبقه یا مزنین

بيشترين موارد استفاده از اين سيستم براي كارگاه هاي است كه مايلند بخش كارگاهي و دفتري از هم جدا و از ارتفاع سالن نهايت بهره را ببرند قابل طراحي مي باشد. اجزاي قفسه بندي نيم طبقه (مزنين) شامل موارد زير است : ستون ، تير ، تيرچه ، كفپوش ، مهاربند دهانه ها و پيچ و مهره‌. در این قفسه بندی یک سازه با ارتفاع نیم طبقه بر روی انبار ساخته می شود که تمامی سزح انبار را نمی پوشاند و برای جداسازی بخش های مختلف انبار یا کارگاه با محدودیت فضا مناسب است.

قفسه بندی نیم طبقه

قفسه بندی کانتیلور (بازویی)

این نوع از قفسه بندی برای انبار کردن بارهای سنگین میله ای و لوله ای مناسب است. در این نوع قفسه بندی با حذف ستون جلویی، عملیات برداشت و گذاشت کالا بر روی شاخک ها به راحتی امکانپذیر است.

قفسه بندی کانتیلور

قفسه بندی پیچ و مهره ای

قفسه بندی پیچ و مهره ای یکی از قدیمی ترین انواع قفسه بندی انبار است که به نام قفسه بندی مشبک نیز شناخته شده است. قفسه بندی پیچ و مهره ای فلزی بیشترین مصرف در بین دیگر قفسه بندی هارا دارد و به دلیل هزینه پایین و نصب آسان توانسته است جایگاه بسیار خوبی را در بازار انبارداری کسب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *