اسپات آکادمی

ترولی انبار دپو

ترولی انبار

تجهیزات اصلی انبار کدام است؟

در مقاله انواع ترولی انبار به این موضوع اشاره کردیم که ترولی یا چرخ های حمل بار از جمله پرکاربردترین تجهیزات انبار هستند که در مدیریت انبارداری و اجرای درست فرآیندهای آن نقش دارند.

در یک گروه بندی انواع تجهیزات انبار را می توان به : تجهیزات نگهدارنده و تجهیزات لجستیک تقسیمبندی نمود. تجهیزات نگهدارنده شامل انواع قفسه های سبک، نیمه سنگین، سنگین، انواع پالت و باکس پالت و همچنین رک های انبار است که نقش اصلی در چیدمان و ساماندهی به کالاهای انبار را ایفا می نماید.

تجهیزات لجستیکی شامل تمامی انواع لوازمی است که برای جایجایی کالا در سطح انبار از آنها استفاده می شود که از آن جمله می توان به لیفتراک، جک پالت، انواع ماشین آلات انبار و همچنین انواع ترولی اشاره نمود. ترولی ها که با نام هایی همچون چرخ حمل بار و یا گاری نیز شناخته می شوند از دو قسمت اصل، شامل یک بدنه برای قرار دادن بار و چرخ ها تشکیل می شوند. بدنه ترولی های انبار عمدتا فلزی است. استفاده از فلز برای این محصولات علاوه بر اینکه استقامت آنرا افزایش می دهد، امر نظافت را نیز تسهیل می سازد.

ترولی انبار آنلاین

انواع ترولی انبار

ترولی های انبار امروزه مدلهای گوناگونی دارند. در برخی از این مدلها علاوه بر کفی از دیواره های جانبی نیز در طراحی و ساخت بدنه استفاده می شود که وجود این دیواره ها از ریز کالا از روی ترولی جلوگیری کرده و چیدمان کالا تا ارتفاع بالا را میسر می سازد.

در هریک از انواع انبار با توجه به جریان فرآیندهای آن انواع مختلفی از ترولی قابل استفاده است. به عنوان مثال ترولی هایی که در انبارهای دپو استفاده می شوند با ترولی های انبارهای آنلاین تفاوت دارند. چرا که فرآیندهای این انبارها نیز تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند به عنوان مثال در انبارهای دپو کالاها در حجم و ابعاد بسیار بزرگتری ذخیره سازی می شوند در حالیکه در انبارهای آنلاین از آنجا که تحیول سفارشات برای مشتری نهایی انجام می شود، کالاها در بسته های کوچکتر در قفسه ها چیدمان می شود.

بدون استفاده از ترولی ها کارگران انبار مجبورند برای برداشت و یا گذات کالاها در میان قفسه ها بارها رفت و آمد کنند و این امر به خصوص برای جابجایی کالاهای سنگین برای آنها مشکل ایجاد می نماید و از آنجا که استفاده از تجهیزاتی همچون جک پالت یا لیفتراک در تمامی نقاط انبار میسر نیست، ترولی ها برای این منظور تجهیزات مناسبی به شمار می آیند.

با وجود اینکه تمامی انواع ترولی یا چرخ حمل بار با اهداف یکسانی مورد استفاده قرار می گیرند، مدل های آنها با توجه به محل اصلی مورد استفاده و نوع انبار متغیر است. ترولی هایی که در انبارهای سنتی مورد استفاده قرار می گیرند، اغلب انعطاف پذیری کمتری نسبت به مدل های جدیدتر دارند و صرفا به منظور جابجایی کالاهای سنگین مورد استفاده هستند. تحمل وزنی این ترولی ها اغلب بالا است و جابجایی اشیا سنگین با آنها مقدور است. چرخ ترولی ها نیز با مقاومت بالا ساخته می شوند چرا که نقش اساسی در جابجایی و انتقال کالاهای انبار دارند.

انبارهای دپو عموما مراکزی برای نگهداری کالا در حجم بالا هستند. حجم جابجایی در این انبارها بسیار بالاست از اینرو ترولی ها از جمله تجهیزاتی هستند که بسیار پرکاربردند. البته امروزه بسیاری از انبارها بصورت مکانیزه و با استفاده از تجهیزات اتومات مانند انواع ربات و ماشین آلات ویژه انبار اداره می شوند که تأثیر زیادی بر تغییر فرآیندهای اداره انبار داشته است.

ترولی های انبار آنلاین چه کاربردی دارند؟

وجود تفاوت در فرآیندهای عملیاتی انبارهای آنلاین مستلزم استفاده از تجهیزات متفاوتی از جمله ترولی های ویژه انبارهای آنلاین است. ترولی های انبار آنلاین، با در نظر گرفتن نیازمندی هایی همچون: امکان جمع آوری همزمان سفارشات، حمل و نقل و جابجایی راحت توسط نیروی انسانی، امکان جابایی توسط ماشین آلات و برخی موارد که در انبارهای آنلاین ضروری است طراحی و ساخته می شوند. در صورت تمایل برای آشنایی بیشتر با این تجهیزات می توانید مقاله مربوط به ترولی های آنلاین و جورچینی را مطالعه نمایید.

ترولی انبار جورچینی

در این مقاله به کاربرد ترولی های انبار و بصورت ویزه ترولی های انبار دپو پرداختیم و به اهمیت آنها در تسریع و تسهیل فرآیندهای حمل و نقل در سطح انبارهای دپو اشاره شد. در صورت تمایل می توانید مقالات مرتبط با ترولی انبارهای آنلاین و یا انواع ترولی انبار را در وبلاگ اسپات و با کلیک نمودن روی کلمات آنها مطالعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *