اسپات آکادمی

قفسه چهار ستون انبار

قفسه چهارستون انبار

قفسه چهارستون انبار چه کاربردی دارد؟

قفسه های انبار مدل ها و ابعاد بسیار متنوعی دارند که با توجه به ویژگی های خاص انبارها قابل استفاده هستند. در مقاله انواع قفسه بندی انبار می توانید با مدلهای مختلف این دسته از تجهیز انبار آشنا شوید.

قفسه بندی انبار راه حلی هوشمندانه برای استفاده حداکثری از فضای انبار است که با توجه به مرتفع بودن سقف انبارها، این تجهیزات امکان استفاده از فضاهای مرتفع را نیز میسر می سازند. قفسه های انبار با توجه به لزوم حفظ استقامت در برابر جاگذاری بار با وزن بالا، لازم است از ساختار محکم و مقاوم با تحمل وزنی بالا برخوردار باشند. در ساخت این قفسه ها برای افزایش استحکام از بازویی های تقویت کننده استفاده می شود. این بازویی ها می توانند هم بصورت افقی و هم بصورت ضربدری در بین ستونهای قفسه نصب شوند.

اهمیت قفسه بندی انبار

یکی از مهمترین کارکردهای انبارها نگهداری کالا در بهترین شرایط و کیفیت مورد نظر است. برای این منظور لازم است تا از تجهیزات مناسب برای چیدمان انبار استفاده شود. در مقاله چیدمان انبار به این نکته اشاره کردیم که قفسه ها از جمله مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در مرحله تجهیز انبار هستند. به عناون تعریف می توان قفسه را هرگونه ساختار فلزی، پلاستیکی یا چوبی اطلاق نمود که سطحی برای چیدمان کالا بر روی آن در اختیار قرار می دهد. قفسه ها انواع مختلفی دارند و با توجه به مواد اولیه و مدلهای تولیدی در مکان های مختلفی اعم از مراکز تجاری و اداری، فروشگاه ها و مراکز خرید، مرازک عمومی و بیمارستان ها و … مورد استفاده قرار می گیرند.

قفسه های انبار با وجود مشابهت هایی که با سایر انواع قفسه دارند، از نظر مواد اولیه و همچنین ساختار دارای تفاوت های اساسی با مثلا قفسه های فروشگاهی هستند. محدوده تحمل وزنی قفسه های انبار بیشتر از قفسه های فروشگاهی بوده و از ورق های فلزی و فولادی ضخیم برای ساخت ستون ها وبازویی های قفسه های انبار استفاده می شود.

قفسه فلزی

جنس قفسه های انبار

قفسه ها سازه هایی هستند که از فلز، چوب یا پلاستیک ساخته می شوند. قفسه های انبار عمدتا از فلز یا فولاد تهیه می شوند. ساخت قفسه انبار از فلز موجب افزایش استحکام و استقامت آن می شود. به علاوه استفاده از فلز در مقایسه با موادی مانند چوب، مقرون به صرفه تر است. از اینرو اغلب قفسه های انبار از جنس فلز ساخته می شوند. استفاده از فلز برای ساخت قفسه و تجهیزات انبار علاوه بر افزایش تحمل وزنی، طول عمر تجهیز را نیز افزایش داده و نیاز به تعویض محصول در کوتاه مدت نخواهد بود و در نتیجه منجر به کنترل هزینه های انبار و انبارداری نیز خواهد بود.

از سوی دیگر در برخی انبارها که بارهای سبکتری در آنها انبارش می شوند، می توان از قفسه های پلاستیکی یا چوبی استفاده نمود. قفسه های پلاستیکی نیز تحمل وزنی مناسبی داشته و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند.

قفسه های چهارستون انبار

قفسه های چهارستون در انبار از جمله پرکاربردترین انواع قفسه در انواع انبار است که در ساختار آنها از دو ستون در بخش جلوی قفسه برای استحکام بیشتر استفاده شده است. این قفسه ها بسیار به قفسه چهارستون فروشگاهی شباهت داشته و از نظر ابعاد از این قفسه ها بزرگتر هستند.

این قفسه ها به دلیل دارا بودن ستونهای اضافی در بخش جلویی، دارای طبقات با عمق بیشتری بوده و به همین دلیل حجم بیشتری کالا بر روی آنها قابل چیدمان است.

قفسه چهارستون انبار

مزایای استفاده از قفسه چهارستون در انبار

قفسه های چهارستون انبار که با نام هایی همچون: قفسه باتی راک یا قفسه برنج نیز شناخته می شوند، می تواند در فروشگاه های عمده فروشی نیز کاربرد داشته باشند. این قفسه ها برای چیدمان کالاهایی همچون کیسه های برنج یا ظروف روغن بسیار مناسبند و به دلیل ظرفیت بیشتر، نیاز کمتری به شارژ مجدد کالاهای روی آن بعد از خرید مشتریان دارند.

تحمل وزنی این گروه از قفسه های انبار در مقایسه با قفسه های فروشگاهی بیشتر اما در مقایسه با سایر انواع قفسه های انبار تحمل وزنی کمتری دارند. برخی مدل های قفسه انبار دارای تحمل وزنی بالای 500 کیلوگرم بر هر مترمربع هستند.

طبقات این قفسه ها در صورتی که از دستک یا براکت برای نصب آنها استفاده شود، این امکان را دارند که فاصله بین آنها تغییر کرده و تعداد طبقات نیز بنا به نیاز کاهش یا افزایش یابد.

از دیگر مکان هایی که می توان از این نوع قفسه استفاده نمود انبارهای تجارت الکترونیک است. این قفسه ها به دلیل ابعاد مشابه با قفسه های فروشگاهی دسترسی مناسبی برای کارکنان انبار ایجاد نموده کارکنان انبار می توانند براحتی سفارشات را از روی طبقات مختل این قفسه جمع آوری نمایند. از سوی دیگر به دلیل ظرفیت بالاتر، گنچجایش بیشتری برای چیدمان کالاها دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *