اسپات آکادمی

طراحی و ساخت انواع قفسه‌های انبار

ساخت قفسه بندی انبار

مهمترین نیازمندیهای تجهیز انبار کدام است؟

آیا شما وظیفه طراحی سیستم انبار کردن محصولات را بر عهده دارید؟ نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ آیا به یک ساختمان جدید منتقل شده‌اید و برای طراحی یک راه‌حل ذخیره‌سازی انبار نیاز به کمک دارید؟ درک روند کار، قابلیت‌ها و محدودیت‌های انبار، اولین قدم در طراحی و تجهیز انبار و جمع‌آوری محصولات در انبار است. یکی از مهمترین محصولات در تجهیز انبار همان قفسه‌بندی انبار است. انواع قفسه انبار و قفسه‌بندی‌ها بستگی به محصولاتی دارد که قصد انبار کردن آنها را داریم. در مقاله تجهیزات انبارداری به لوازم و محصولات مختلفی که در انبارهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کرده ایم.

استفاده از تجربه دیگران می‌تواند به شما در انجام بهتر فرآیندها کمک کند. آنچه در این مطلب برای شما آماده کرده‌ایم، استفاده از اطلاعات و تجارب دیگران است. با ما همراه باشید تا این کار به یک کار جذاب و لذت‌بخش تبدیل کنیم.

نکاتی که باید برای طراحی انواع قفسه انبار بدانید

9 نکته را باید در مورد گردش کار، قابلیت‌ها و محدودیت‌های انبار در هنگام طراحی و تجهیز انبار بدانید. این موارد در بودجه‌بندی شما برای احداث یا طراحی انبار تاثیرگذار است.

ساخت قفسه بندی انبار

اندازه و نوع پالت

وزن و ابعاد بسته خالی یا پالتهایی که باید انبار شوند. منظور از ابعاد طول، ارتفاع و عرض پالتهاست. اندازه‌گیری ابعاد و وزنها کاری اساسی است که باید هنگام طراحی سیستم قفسه‌بندی پالت از آن آگاه باشید. اندازه استاندارد پالت برای اکثر صنایع 48 *40 سانتی‌متر است. اما همیشه اندازه پالتها به یک شکل نیست، زیرا ما در صنایع مختلف با ابعاد مختلف سر و کار داریم.

طراحی و تجهیز انبار ارتباط مستقیم با اطلاعات اندازه پالت دارد. این اطلاعات به تعیین ابعاد قفسه‌بندی انبار مانند عمق قفسه یا ارتفاع قائم کمک می‌کند.

کالای انبارش شده

نوع اقلام پالت شده ممکن است بر نوع تجهیزات انبار برای جمع‌آوری پالت و چینش آنها اثر بگذارد. این اقلام تعیین می‌کنند که آیا قفسه‌بندی انبار نیاز به ایجاد و حفظ شرایط خاص محیطی دارد. آیا اصلا اقلام قابل چینش عمودی یا قرار دادن آنها به روی هم هستند.

همچنین دانش در مورد اقلامی که قرار است انبار کنیم مشخص می‌کند که آیا این مواد به تاریخ حساس هستند یا به عبارت دیگر تاریخ انقضا دارند.

این که آیا سیستم شما به بازیافت موجودی LIFO (اولین خروجی از آخرین ورودی) یا FIFO (اولین خروجی از اولین ورودی) نیاز دارد، برای تعیین و طراحی انواع قفسه انبار و راه‌حل‌های قفسه‌بندی بسیار حیاتی است.

اگر محصولات شما به تاریخ حساس هستند، به احتمال زیاد به سیستمی احتیاج خواهید داشت که کالاها را به همان ترتیب ورود به انبار خارج کنید. یعنی همان سیستمی که آن را به FIFO می‌شناسیم.

اما اگر ماندگاری محصولات شما به تاریخ حساس نیست، می‌توان از سیستم LIFO برای بهینه سازی فضا و قفسه‌بندی انبار استفاده کرد.

تعداد SKU و تعداد پالت

منظور از SKU تنوع محصولات یا تنوع مدلهای جنس است. تعداد SKU و تعداد پالت نقش مهمی در طراحی و تجهیز انبار دارد. دانش در مورد میزان تنوع یا SKU می‌تواند از قفسه‌بندی انبار تا تجهیزات انبار را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا انبار‌دار باید بداند که چگونه اجناس را در دسترس قرار دهد.

محیط انبار

بسته به محصولات شما شرایط محیطی انبار هم مشخص می‌شود. محصولات را می‌توان در محیط‌های مختلف ذخیره کرد ، از جمله:

  • دمای سرد (فریزر یا خنک کننده)
  • دمای کنترل شده
  • دمای محیطی یا دمای معمولی (محصولات به دمای خاصی نیاز ندارند)

انبار با دمای محیطی جایی است که دمای انبار عامل مهمی در حفظ و نگهداری محصول نیست. انبارهای سرد معمولاً برای محافظت از مواد غذایی یا سایر موادی است که در دمای پایین فاسد می‌شوند. در حالی که انبارهایی با دمای کنترل شده اغلب برای نگهداری مواردی مانند داروها و غیره مناسب است.

دانستن محیط لازم برای انبار خود می‌تواند تجهیزات انبار را مشخص کند. مثلا تجهیزات انبار با محیط سرد شامل یخچالها و فریزر یا خنک کننده می‌شود. یا یک محیط کنترل شده باید تهویه مناسب داشته باشد.

ساخت قفسه بندی انبار

اسکلت ساختمان

این که آیا انبار بخشی از ساختمان اداری شماست یا قسمتی جداگانه دارد در بودجه‌بندی شما نقش دارد. ضمن این نکته سرعت ارائه محصول یا مدیریت توزیع را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. طراحی ساختمانی که قرار است انبار شما باشد را در نظر بگیرید. ارتفاع، محل قرار‌گیری در و فضای خالص انبار برای قرارگیری تجهیزات انبار، همگی برای شما مهم است.

دسترسی به محصول

مهم است که بدانید باید به کدام محصول دسترسی سریعتری داشته باشید. شما باید تصمیم بگیرید با توجه به نوع محصول و گردش انبار آن کدام محصول را در نزدیکی مناطق حمل و نقل قرار دهید.

اگر محتویات انبار شما مرتباً در حال خارج و وارد شدن هستند، ایده خوبی است که برای ذخیره‌سازی موقت این مواد، یک منطقه را در نزدیکی درهای انبار ایجاد کنید.

تجهیزات انتقال

نوع تجهیزات حمل و نقل (لیفتراک، بالابر، نردبان و غیره) که در انبار استفاده می‌شود، ابعاد و اندازه آن تعیین کننده عرض راهرو و تعداد ردیف‌های انبار است.

به عنوان مثال یک لیفتراک به یک راهروی بزرگ نیار دارد اما در جایی که فقط از انسان برای جابجایی محصولات در انواع قفسه انبار استفاده می‌شود، یک راهروی باریک کفایت می‌کند.

فعالیتهای لرزه‌ای

این که آیا تأسیسات شما در منطقه‌ای با فعالیت لرزه‌ای مکرر و شدید قرار دارد یا نه، می‌تواند سیستم قفسه‌بندی انبار را مشخص کند. در این مواقع شما به فولاد با اندازه بالاتر احتیاج دارید (معمولاً فولاد سازه‌ای مورد نیاز است، زیرا فولاد معمولی دارای فرم ضعیف‌تری است).

اساساً ، هرچه فعالیت لرزه‌ای در منطقه شما بیشتر باشد ، انواع قفسه انبار باید یکپارچگی ساختاری بیشتری داشته باشند.

درک بودجه و بازگشت سرمایه قابل قبول

نکته‌ای که باید در طراحی و تجهیز انبار در نظر داشت این است که نباید محدودیت بودجه به کیفیت کار ضربه بزند. صرفه‌جویی در استفاده از انواع قفسه انبار یا وسعت انبار نباید موجب این شود که مجبور شویم از بخش عمده‌ای از پتانسیل درآمدی خود صرف نظر کنیم.

در این مقاله تلاش کردیم تا مواردی که می‌تواند به موفقیت شما در طراحی و تجهیز انبار کمک کند را ارائه دهیم. بررسی این موارد اولین گام شما در احداث یک انبار است.

 

منابع:

www.mazzellacompanies.com

www.investopedia.com

www.benthamopen.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *