اسپات آکادمی

همه آنچه که باید در مورد یخچال کانتری و نحوه انتخاب آن بدانید!

اگر قصد احداث یک فروشگاه مواد غذایی و یا مواد پروتئینی داشته باشید و یا حتی بخواهید یک رستوران احداث کنید، جهت دور نگهداشتن محصولات از انواع آلودگی‌ و باکتری‌ها و همچنین سالم ماندن و خنک نگهداشتن مواد غذایی، نیاز به تجهیزات برودتی فروشگاهی از جمله یخچال و فریزر فروشگاهی دارید. یکی از مهم‌ترین یخچال های فروشگاهی، یخچال‌های کانتری هستند که در این مطلب به ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

یخچال‌های کانتری

یخچال‌های کانتری چه در ظاهر و چه در کاربرد ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. این یخچال‌ها می‌توانند نمای زیبایی به فروشگاه شما بدهند. ضمن آنکه درب شیشه‌ای این یخچال‌ها یک گزینه عالی برای نمایش محصول فروشگاه، سوپر مارکت‌ها و رستوران‌ها به مشتریان و خریداران است.

مهم‌ترین ویژگی یخچال‌های کانتری عمق زیاد آن است که به کمک آنها می‌توان تمامی اقلام مورد نیاز مشتری را با تفکیک بهتری در یخچال قرار داد.

به روش‌های مختلف و بر اساس موارد متعدد می‌توان این نوع از یخچال‌های فروشگاهی را دسته بندی کرد. اما یکی از متداولترین نوع دسته بندی‌های یخچال‌های کانتری بر اساس نوع قرارگیری آنها است. بر این اساس این یخچال‌ها را می‌توان به دو دسته یخچال‌های کانتری ایستاده و خوابیده تقسیم کرد.

نوع خوابیده این یخچال‌ها معمولاً محل قرارگیری انواع بستنی‌ها، مواد پروتئینی، غذاهای آماده و گوشت و سایر مواد پروتئینی است و نوع ایستاده برای مواد غذایی صبحانه و انواع نوشیدنی‌ها می‌تواند موثر باشد.

این نوع تجهیزات برودتی فروشگاهی با توجه به نیاز صاحب فروشگاه و فضای مغازه یا رستوران انتخاب می‌شود. داخل این یخچال‌ها به طور معمول سبدهای سیمی وجود دارد که برای نگهداری محصولات استفاده می‌شود.

یخچال‌های کانتری مانند سایر تجهیزات برودتی فروشگاهی، در سبک‌های مختلفی موجود هستند. برخی از این یخچالها برای نگهداری نوشیدنی‌ها و تنقلات بسته بندی شده در یک ایستگاه مترو یا یک مجتمع تجاری خرید استفاده می‌شود، بعضی برای استفاده در یک رستوران مناسب است و بعضی دیگر گزینه‌ای ایده آل برای یک فروشگاه و هایپر مارکت بزرگ هستند.

تفاوت یخچال‌های کانتری با یکدیگر

اینکه یخچال کانتری را در کجا نصب خواهید شد و چه مقدار فضا در اختیار است اولین قدم در انتخاب این یخچال‌هاست. یخچال‌های کانتری در موارد زیر تفاوت‌هایی با هم دارند.

نوع سیستم برودتی در این یخچالها می تواند بصورت موتورمرکزی (ریموت) و یا موتور سرخود( پلاگین) باشد که انتخاب این مشخصه بستگی به متراژ کابینها و میزان برودت مورد نیاز دارد.

نوع شیشه استفاده شده برای محصول از عواملی است که می تواند منجر به ایجاد تفاوت ظاهری گردد. در صورتی که شیشه های استفاده شده از نوع سکوریت یا چند جداره باشد، در کیفیت و راندمان محصول در نگهداری از مواد غذایی نیز تفاوت ایجاد خواهد شد.

گروهی از یخچال های کانتری یا ویترینی ویژه نمایش و فروش محصولاتی اعم از انواع سوسیس و کالباس، پنیر، فرآورده های پروتئینی و … مورد استفاده قرار می گیرند که به دلیل ظاهری که مشابه با کانترهای فروشگاهی دارند به این نام شناخته می شوند. کابین های این مدل از یخچالها بصورت کابین گرم و برای سرو غذا نیز کاربرد دارند که انواع فروشگاه یا رستورانه های سلف سرویس می توانند بازار هدف این محصولات باشند.

نوع دسترسی

نوع دسترسی به مواد موجود در یخچال کانتری، یکی از مهمترین موارد انتخابی این یخچال های فروشگاهی است. اگر می‌خواهید مشتری شما بتواند مثل یخچال‌های خانگی با باز کردن در یخچال اقلام مورد نظر را انتخاب و خریداری کند باید یخچال‌های ایستاده را در محل کار خود قرار دهید.

برای دسترسی به بعضی دیگر از یخچال‌ها نیاز به استفاده از کارت بانکی و یا قرار دادن پول فیزیکی در محفظه‌ای مشخص است. حتما شما از این موارد در بسیاری از مراکز خرید و مکان‌های عمومی مواجه شده‌اید. این نوع از یخچال‌ها معمولاً مربوط به تبلیغات یک برند خاص و یا استفاده از مواردی است که نیاز به حضور فیزیکی یک فروشنده وجود ندارد.

از لحاظ دسترسی به محصولات، این تجهیزات برودتی فروشگاهی در دهه‌های اخیر پیشرفت‌های جالب توجهی داشته است که طیف وسیعی از یخچال‌ها را بوجود آورده است که ما دو نوع متداول را ذکر کردیم.

نوع قرارگیری اجزای خارجی بخصوص تجهیزات خنک کننده یخچال‌ها می‌تواند عامل دیگری در انتخاب باشد. مثلا شما می‌توانید از یخچال‌هایی استفاده کنید که تجهیزات خنک‌کننده آنها به جای اینکه پشت یخچال باشد در کف آنهاست.

درب یخچال

یخچال‌های ایستاده مدرن‌تر ممکن است درب کشویی داشته باشند. درب کشویی موجب می‌شود که در هنگام باز کردن در، فضای بیشتری اشغال نشود. مشتری نیز برای باز کردن در، مزاحم تردد سایر خریداران نمی‌شود. اما درهای تاب‌دار یا معمولی نیز محاسن مخصوص خود را دارند که مهم‌ترین آنها این است که بخاطر استفاده از لولا در این یخچال‌ها، احتمال باز ماندن آنها کمتر است. این اتفاق عمر یخچال را بیشتر کرده و احتمال خرابی محصولات را به شدت کاهش می‌دهد. ضمن اینکه درهای معمولی یا چرخشی تمایل کمتری به مصرف انرژی دارند.

با این حال، اگر از یخچال‌هایی با درب کشویی استفاده می‌کنید، حواستان به گردو غبارهایی که در روی ریل می‌ماند باشد. این ریلها را باید تمیز نگه دارید تا کمتر مانع بسته شدن درها شوند. همچنین با افزایش سن یخچال ممکن است قسمت بین دو در که وظیفه‌اش چفت کردن درهاست، فرسوده و موجب افزایش مصرف انرژی شوند.

یخچالهای کانتری خوابیده که به یخچالهای ویترینی یا جزیره نیز شناخته می شوند عموما دسترسی اپراتور داشته و از سمت اپراتور بصورت بدون درب طراحی می شوند. در برخی مدلها از این گروه محصولی به منظور سهولت در امر نظافت، درب در قسمت جلویی یخچال نیز قرار داده می شود پرا که حفظ پاکیزگی و نمای زیبای داخل کابینها اهمیت بسزایی در جلب رضایت متریان خواهد داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *