اسپات آکادمی

ترولی حمل بار

ترولی حمل بار چیست؟

ترولی یا چرخ حمل بار از گروه تجهیزاتی است که هم در انبار و هم در فروشگاه ها کاربرد دارد. ترولی های فروشگاهی یا شاپینگ کارت به دلیل گسترش تعداد سوپرمارکت و هایپرمارکت ها کاربرد فراوانی در این مراکز دارند و عموما مشتریان علاقه زیادی به استفاده از این محصول حین خرید دارند. این محصولات از نظر ابعاد و شکل ظاهری تفاوتهایی با ترولی های انبار دارند. ترولی حمل بار یا چرخ حمل بار به تجهیزی اطلاق می شود که متشکل از یک فضای بار، چرخ جهت حرکت راحت و دست برای هدایت ترولی است. ترولی های حمل بار بصورت ویژه برای جابجایی بار و کالاهای سنگین ساخته می شوند و از اینرو بایستی بدنه مقاوم و چرخهای مستحم در برابر فشار وزنی داشته باشند. این ترولی ها در رستوران ها بیمارستان ها، سالن های پذیرایی و حتی کارگاه های ساخت، انبارها و کارخانه ها مورد استفاده بسیاری قرار می گیرد. برخلاف آنچه تصور می شود این تجهیزات انواع گوناگونی دارند و بسته به نوع کاربری در ابعاد مختلف ساخته می شوند.

چرخ هایی که در این ترولی ها بکار می روند از جنس پلاستیک مقاوم شده و بایستی در حرکت روان باشد. همچنین در صورتی که محل استفاده ترولی در مکان هایی همچون بیمارستان باشد عدم ایجاد آلودگی صوتی در حین حرکت نیز اهمیت پیدا می کند. استفاده از چرخ های مستحکم منجر به افزایش طول عمر ترولی خواهد شد.

چرخ حمل بار چیست و چه تفاوتی با ترولی دارد؟

افرادی که در انبارها یا فروشگاه فعالیت می کنند، به خوبی این نکته را می دانند که جابجایی لوازم سنگین از فعالیت های روزانه امور این مراکز است. جابجایی کارتن های کالا، جابجایی چمدان های مسافرین در هتل ها و حتی جایجایی لوازم سنگین مانند تجهیزات اداری از جمله مواردی است که بصورت دستی و بدون استفاده از چرخ های حمل بار میسر نبوده و یا به سختی و با استفاده از بیش از یک نیروی انسانی ممکن خواهد بود.

چرخ حمل بار از جمله دیگر تجهیزات از گروه انواع ترولی انبار است که با کاربری مشابه، از نظر ظاهری تفاوت هایی با آنها دارد. یک چرخ حمل بار یا گاری دستی، به شکل عمودی L است که دارای دو چرخ است ، یک دسته در یک انتها و یک لبه کوچک مسطح در قسمت زیر است که به شما امکان می دهد اشیاء را تنظیم کنید.

تفاوت عمده این تجهیزات با ترولی های انبار در ظاهر آنها است. ترولی های انبار عموما دارای یک محفظه نسبتا بزرگ و جادار برای جانمایی کالاها هستند و از چرخ های مقاوم برای حرکت آنها استفاده می شود. در حالیکه چرخ های حمل بار یا گاری دستی دارای یک کفی کوتاه برای جانمایی کارتن های کالا و دسته بلند برای جانمایی است و اغلب به دو چرخ مجهز است.

چرخ حمل بار

موارد استفاده ترولی های حمل بار کدام است؟

ترولی ها هم در رستوران ها کاربرد دارند و هم در بعضی از فروشگاههای زنجیره ای مورد استفاده قرار می گیرند. در فروشگاههای زنجیره ای از این ترولی ها برای حمل بار های سبک و سنگین استفاده می شود. جنس و شکل ترولی هایی که در فروشگاههای زنجیره ای استفاده می شود با جنس و مدل ترولی هایی که در رستوران مورد استفاده قرار می گیرد تفاوت بسیاری دارند. ترولی ها در رستوران ها برای توزیع غذا و رساندن سفارش هر مشتری و بعد از صرف غذا جهت جمع آوری باقیمانده غذا و ظروف استفاده شده کاربرد دارد.

از دیگر مکان هایی که درآن ها ترولی کاربرد وسیعی دارد بیمارستان ها و کلینیک های خدمات پزشکی است. در این مکان ها برای جابجایی دارو، غذا و تجهیزات پزشکی بر روی تخت بیمار از چرخ های ترولی بسیار استفاده می شود. این ابزار هم سرعت توزیع و رساندن تجهیزات و موارد دیگر به تخت بیماران را بالا می برد و هم به منظور حفظ تجهیزات و جلوگیری از بهم ریختگی و گاهی شکستن تجهیزات آسیب پذیر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین استفاده از ترولی های چرخ دار در بیمارستان ها به خدمات دهی به بیماران نظم و انسجام بهتری می بخشد.

مزیتهای استفاده از چرخ دستی ترولی

با توجه به مساحت و ابعاد زیاد اغلب انبارها، استفاده از ترولی در آنها می تواند بسیار مثمر ثمر بوده و منجر به تسهیل فرآیندها شود. در این راستا می توان مزیتهای زیر را برای این گروه از تجهیزات برشمرد:

  • صرفه جویی در فضای حمل و نقل و نیروی کار
  • سهولت شستشو و تمیز کردن
  • استحکام و مقاومت
  • قابلیت طراحی و ساخت در ابعاد و اشکال مورد نیاز
  • قابلیت جابجایی با دست و یا تچهیزات دیگری همچون لیفتراک

تنوع در طراحی و اشکال مختلف ترولی ها امکان استفاده از آنها را در مراکز مختلفی از جمله مراکز خدماتی و رستوران ها نیز فراهم کرده است.

چرخ حمل بار

یکی از مشکلاتی که ممکن است در رستوران ها وو هتل ها برای ترولی ها به وجود بیاید این است که ممکن است با حمل و جابجایی ظروف غذا کثیف شده و باعث انتقال میکروب ها شوند. سطوح ترولی را برای تمیز شدن در روز باید چندین بار با دستمال مرطوب تمیز کنیم. در بیمارستان ها که بیشتر میکروب و آلودگی وجود دارد این مشکل حاد تر است و به دلیل وجود انواع میکروب ها در بیمارستان ها که احتمال مسری بودن آن ها هم وجود دارد تمیز کردن روزانه ترولی ها کار واجبی است.

این نوع چرخ های دستی بیشتر از استیل ساخته شده و سطوحی صیقلی دارند از این رو تمیز کردن آن ها کار بسیار راحتی است. برای تمیز کردن این ترولی ها بایستی با یک دستمال مرطوب روی سطوح آن را خوب تمیز کنیم. البته برای میکروب زدایی ترولی ها بهتر است هفته ای یک بار آن را به طور کامل شستشو دهیم. در بیمارستان ها و مراکز پزشکی توصیه می شود این ترولی ها با استفاده از مواد ضدعفونی کننده نیز کاملا تمیز شوند.

برخی از ترولی های انبار به منظور جانمایی تعداد بیشتر کالا بصورت دیواره دار ساخته می شوند. همچنین به منظور جلوگیری از ریزش بار در این ترولی ها از درب و یا سقف های برزنتی استفاده می شود تا در حین جابجایی احتمال ریزش کالا به حداقل برسد.

چرخ دستی های ترولی معمولا از جنس فلزات محکم ساخته می شوند تا از آسیب های مختلفی که ممکن است برای آن ها پیش بیاید مقاوم باشند. این ترولی ها در مقابل آسیب هایی مثل خم شدن و شکستگی مقاوم هستند. چرخ های این ترولی ها بر حسب ظرفیت آن ها ساخته می شوند. طبعا برای ترولی های کوچک که حجم بار کمتری نیز حمل می کنند از چرخ های کوچکتری استفاده می شود. معمولا نس این چرخ ها به گونه ای است که بر اثر فشار و حمل و نقل از بین نمی روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *