اسپات آکادمی

انواع ترولی انبار کدام است؟

انواع ترولی انبار

آیا با ترولی های انبار آشنایی دارید؟

ترولی ها ابزار های بسیار پر کاربردی هستند که در مکان هایی مانند انبار ها و فروشگاههای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. از دیگر مکان هایی که ترولی در آن‌هابه کار می رود رستوران ها و بیمارستان ها است. ترولی ها در شکل های مختلف و اندازه های متفاوت برای اهداف و کاربرد های مختلفی ساخته می شوند.

این دستگاهها چرخ های محکم و مناسبی دارند که به راحتی روی سطوح حرکت می کند و می توان از این طریق بار ها را سریع تر به مقصد رسانیده و کیفیت خدمات را افزایش داد. انتقال کالا با استفاده از ترولی سرعت کار را افزایش داده و امکان جابجایی چندین کالا را بصورت همزمان فراهم می سازد.

ترولی حمل بار چیست؟

از نکات قابل توجه در ساخت ترولی این است که چرخ های این ترولی ها تا حد امکان باید بی صدا باشند. جنس این چرخ ها معمولا از پلاستیک مقاوم و فشرده است که صدای بسیار کمی تولید می کند و حرکت چرخ ها را نیز تسهیل می کند.

کیفیت ترولی به مواد اولیه ای بستگی دارد که در ساخت آن استفاده شده است. هرچه این مواد مستحکم تر باشند طول عمر محصول و کارایی آن افزایش خواهد یافت.

از جمله مکان هایی که در آن‌ها ترولی مورد استفاده قرار می گیرد انبار ها هستند. انبار معمولا شامل تعداد زیادی از کالاهای مختلف است که به منظور جابجایی این بار ها در انبار قطعا استفاده از ترولی انتخاب درستی است.

از محل های دیگری که در آن از ترولی استفاده می شود  فروشگاههای زنجیره ای و رستوران ها هستند. در رستورن ها جهت سرو غذا و جمع آوری ظروف پس از پذیرایی، استفاده از ترولی ها بسیار مثمر ثمر است.در واقع استفاده از ترولی در رستوران ها و انبار ها میزان نیاز به نیروی انسانی را کاهش داده است.

از دیگر مکان هایی که ترولی ها در آن مورد استفاده قرار می گیرند بیمارستانها و مراکز درمانی است. در این مراکز از ترولی ها به منظور جابجایی دارو و همچنین ارسال غذای بیماران استفاده می شود.

این ترولی ها کار را در بیمارستان ها نیز بسیار منظم تر و سریعتر انجام می دهند.استفاده از ترولی علاوه بر اینکه موجب جلوگیری از وارد آمدن آسیب به تجهیزات و وسایلی می شود، به خدمات رسانی در بیمارسان ها نظم و ترتیب بسیار خوبی می دهد.

چنانکه عنوان شد ترولی یا چرخ های حمل بار استفاده های گسترده ای در بخش های مختلف تولید، صنعت و خدمات دارند. یکی از این بخش های مهم انبارها هستند که نقش بسیار مهم و پررنگی در زنجیره تأمین ایفا می نمایند. انبارها چه برای ذخیره مواد اولیه باشند و چه مراکز توزیع مستقیم سفارشات مشتریان، همه روزه تعداد قابل توجهی از کالا را دریافت کرده و تحویل می دهند. از اینرو استفاده از تجهیزات متناسب با نیازهای انبار می تواند در تسهیل و تسریع سازی فرآیندهای اجرایی آن موثر باشد.

از جمله انبارهایی که امروزه در تمامی کشورهای دنیا در حال گسترش هستند انبارهای آنلاین یا تجارت الکترونیک هستند که به تحویل مستقیم سفارشات مشتریان مشغولند. از جمله مهمترین و بزرگترین این انبارها می توان به انبارهای علی بابا، والمارت یا آمازون اشاره نمود.

مقاله ترولی حمل بار را بخوانید.

ترولی انبار

استفاده از ترولی در انبارها مزیتهای زیادی دارد که در این بخش به آن می پردازیم:

فواید استفاده از ترولی در انبار

بهبود عملکرد سیستم جابجایی ها

مهمترین کاربرد ترولی ها در انبار استفاده به منظور جابجایی کالا است. هرچند در موارد معدودی به عنوان محل انبارش کالا بصورت موقت نیز مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجا که این تجهیزات عموما گنجایش و ظرفیت بالایی دارند، امکان جابجایی چنیدن کالا با حجم و وزن بالا را میسر کرده اند. از اینرو منجر به کاهش ترددکارکنان انبار برای جمع آوری سفارشات می شوند. همچنین برخی از این ترولی ها که بصورت ویژه برای انبارهای آنلاین ساخته می شوند، دارای بخش های مجزا هستند تا سفارشات بصورت تفکیک شده جابجا شوند.

انعطاف پذیری بالا

ترولی های انبار این قابلیت را دارند که می توانند با توجه به کاربرد خاصی که از آن انتظار داریم به فرم و شکل دیگر مونتاژ شود. این دستگاهها برای حمل و نقل کالاهای شکستنی در انبار ها بسیار مناسب اند.

ترولی یا چرخ های حمل بار اغلب دارای تجهیزات جانبی همچون روبند یا سقف برزنتی هستند همچنین می توان در طبقات بالایی آن محافظ هم نصب کرد تا از سقوط اشیا روی زمین و شکستن و یا آسیب دیدن آن جلوگیری کرد.

استحکام و مقاومت بالای ترولی

در انبار ها معمولا بار ها حجیم بوده و یا وزن بالایی دارند از این رو بایستی این ترولی ها که در انبار مورد استفاده قرار می گیرند، از مقاومت بالایی برخوردار باشند. ترولی ها از دو قسمت بدنه و چرخ ها ساخته می شوند. بدنه از طریق اتصالات خاصی با چرخ وصل می شود هر دوی این قسمت ها مخصوصا برای ترولی های انبار بایستی مقاومت بالایی داشته باشند.

بدنه و چرخ های ترولی انبار معمولا با فلزاتی بسیار محکم ساخته می شوند تا در برابر بارهای سنگین و ضربه ها مقاوم باشد. این ترولی ها به راحتی خم نشده و تغییر شکل نمی دهند.

معمولا جنس ترولی ها از استیل و بدنه آن صیقلی است. چرخ های این ترولی ها بر اساس ظرفیت ترولی طراحی شده است. برای ترولی هایی که قرار است بار های سبک با آن حمل شود از چرخ های کوچک تر و ضعیف تری استفاده می شود.  جنس چرخ های ترولی به گونه ای انتخاب می شود که بر اثر فشار حمل و نقل از بین نرود.

ترولی انبار

 

ترولی انبار دپو

با وجود اینکه تمامی انواع ترولی یا چرخ حمل بار با اهداف یکسانی مورد استفاده قرار می گیرند، مدل های آنها با توجه به محل اصلی مورد استفاده و نوع انبار متغیر است. ترولی هایی که در انبارهای سنتی مورد استفاده قرار می گیرند، اغلب انعطاف پذیری کمتری نسبت به مدل های جدیدتر دارند و صرفا به منظور جابجایی کالاهای سنگین مورد استفاده هستند. تحمل وزنی این ترولی ها اغلب بالا است و جابجایی اشیا سنگین با آنها مقدور است. چرخ ترولی ها نیز با مقاومت بالا ساخته می شوند چرا که نقش اساسی در جابجایی و انتقال کالاهای انبار دارند.

انبارهای دپو عموما مراکزی برای نگهداری کالا در حجم بالا هستند. حجم جابجایی در این انبارها بسیار بالاست از اینرو ترولی ها از جمله تجهیزاتی هستند که بسیار پرکاربردند. البته امروزه بسیاری از انبارها بصورت مکانیزه و با استفاده از تجهیزات اتومات مانند انواع ربات و ماشین آلات ویژه انبار اداره می شوند که تأثیر زیادی بر تغییر فرآیندهای اداره انبار داشته است. ترولی انبار دپو با دارا بودن ظرفیت بالا و بدنه و چرخهای مستحکم برای استفاده در انبارهایی با کالاهای سنگین و حجیم مناسب است.

ترولی انبار آنلاین

با تغییرات سریعی که در حوزه حمل و نقل و لجستیک اتفاق می افتد، انبارها دیگر فقط محل نگهداری یا دپو کالا نیستند. انبارهای مدرن با تغییرات بزرگی که در فرآیندهای آنها رخ داده است به نوعی مراکز توزیع تبدیل شده اند به نحوی که امروز در سراسر دنیا شاهد ایجاد و توسعه انبارهایی هستیم که تمامی سفارشات مشتریان نهایی را بصورت مستقیم دریافت و ارسال می کنند. انبارهای شرکت های بزرگی همچون آمازون، علی بابا، والمارت، اکادو و … از جمله نمونه های موفق در حوزه تجارت الکترونیک و فروش آنلاین به شمار می آیند. در این انبارها چیدمان فضا و تجهیزات و همچنین فرآیندهای آن به نحوی هوشمندانه طراحی شده است تا سفارش مشتریان در حداقل زمان ممکن به دست آنان برسد. برخی از این شرکت ها از همین موضوع استفاده کرده و تحویل در کوتاهترین زمان را به عنوان مزیت رقابتی خود مطرح می کنند.

برای دستیابی به این هدف بزرگ لازم است از تجهیزات به نحو هوشمندانه استفاده شده و حتی محصولاتی ویژه برای به کارگیری در این انبارها طراحی و ساخته شوند.

به عنوان مثال در بسیاری از این انبارها از ربات های ویژه ای به منظور جابجایی قفسه ها و یا جمع آوری سفارشات بهره می برند که منجر به کاهش خطاهای انسانی شده است.

یکی از تجهیزاتی که در این انبارها بصورت دائم مورد استفاده قرار می گیرد، ترولی انبار است. این تجهیز از جمله پرکاربردترین لوازم انبار به ویژه برای انبارهایی است که جمع آوری سفارشات توسط نیروی انسانی انجام می شود.

طراحی این ترولی ها با وجود مشابهت های کلی با ترولی های انبار دپو، تفاوت های کلی نیز با آن دارد. به عنوان مثال ابعاد فضای برخی از این ترولی ها بصورت تفکیک شده طراحی می شود تا بتوان در بخش های مختلف آن سفارش های متفاوت را جایگذاری نمود و بدین ترتیب جمع آوری همزمان چندین سفارش بصورت همزمان میسر می گردد.

ترولی انبار آنلاین

ترولی انبار جورچینی

انبارهای جورچینی بخشی از انبارهای آنلاین به حساب می آیند که کالاها در آن بصورت بسته بندی های کوچکتر چیدمان می شود. بدین ترتیب می توان این انابرها را به فروشگاه های بسیار بزرگی تشبیه نمود که جمع آوری سفارش در آنها به جای اینکه توسط مشتری انجام شود، به وسیله اپراتورای انبار جمع آوری و برای مشتریان بسته بندی و ارسال می گردد.

در این انبارها قفسه ها از جمله تهیزات اصلی و ضروری به حساب می آیند و از آنجا که دسترسی نیروی انسانی به بخش های مختلف آن اهمیت دارد، در مقایسه با قفسه های انبار در ابعاد کوچکتر و ارتفاع کمتر ساخته می شوند.

ترولی ها نیز همانند سایر انواع انبار، از دیگر تجهیزات کاربردی این انبارها به حساب می آیند. با استفاده از ترولی های انبار جورچینی می توان تعداد بیش از یک سفارش را از محل های مختلف انبار جمع آوری و به محل بسته بندی و ارسال، منتقل نمود. چرخ این ترولی ها بسیار روان است تا برای حرکت دائمی بین راهروهای انبار مناسب باشد.

برای آشنایی بیشتر مقاله ترولی انبار آنلاین و جورچینی را مطالعه نمایید.

ترولی انبار جورچینی

بدنه ترولی های انبار عموما از فلز ساخته می شود تا استحکام بیشتری داشته باشد. در برخی موارد تمام یا بخشی از قطعات ترولی از پلاستیک ساخته می شود. به عنوان مثال سبدهای برخی از ترولی ها از جنس پلاستیک ساخته می شود. چرخ های ترولی های جورچینی نیز از آنجا که عموما تحمل وزنی کمتری در مقایسه با ترولی های انبار دپو دارند، کوچکتر است که البته این موضوع به ابعاد ترولی نیز بستگی دارد. استفاده از چرخ های پلی اورتان از گزینه های مناسب برای انواع ترولی های انبار است.

پالت چرخدار نیز از دیگر تجهیزات پرکاربرد است که در انواع انبار کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *