اسپات آکادمی

پالت چرخدار

پالت چرخدار

با انواع پالت در انبار آشنایی دارید؟

علاوه بر انواع قفسه که از جمله مهمترین تجهیزات یک انبار به حساب می آیند، تجهیزات متنوع دیگری نیز در سطح انبارها کاربرد دارندکه از آن جمله می توان به انواع پالت ها، وسایل حمل و نقل و ترابری، ترولی ها و چرخ های حمل بار و … اشاره نمود. در مقاله انواع ترولی انبار، مدلهای مختلف این تجهیزات معرفی شدند. از دیگر تجهیزات پرکاربرد پالت های انبار هستند که در انواع چرخدار و بدون چرخ در این مراکز مورد استفاده قرار می گیرند. پالت های چرخدار از جمله تجهیزاتی هستند که به منظور جابجایی راحت کالا در سطح انبار مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات در جنس های مختلف ساخته می شوند که پلاستیک و فالز رایج ترین آنهاست.

از جمله دیگر تجهیزات مورد استفاده در انبار می توان به باکس پالت ها اشاره نمود. در این تجهیزات به منظور افزایش ایمنی حین حمل و نقل از دیوارهای جانبی استفاده شده است تا از سقوط و ریز کالا جلوگیری به عمل آید.

پالت چرخدار

پالت های چرخدار از گروه تجهیزات پالت انبار هستند که در قسمت زیرین از چهار چرخ به منظور جابجایی راحت استفاده شده است. این پالتها عموما از فلز ساخته می شوند و مدلهای پلاستیک نیز در بازار موجود است. هر یک از این مواد مزیت ها و معایبی دارند. پالت های چرخدار فلزی دارای استحکام بالاتری هستند اما قیمت تمام شده آنها نیز در مقایسه با مدلهای پلاستیکی بیشتر است. در مقابل جعبه‌های پلاستیکی نیز دوام بالایی داشته و قابلیت بازیافت هم دارند.

چرخ های این محصول بسیار مقاوم و با قدرت تحمل وزن های بالا ساخته می شوند. به منظور ایمنی بیشتر می توان از چرخ های مجهز به قفل استفاده نمود تا از حرکت خودکار پالت در هنگام سکون جلوگیری به عمل آید. وجود چرخ ها مانع از چیدمان روی هم پالت هاست که برای این منظور می توان از پالت های ساده استفاده نمود.

پالت چرخدار

در کل جعبه‌ها و یا پالت‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند جعبه‌ها و پالت‌های چوبی در نوع خود کاربرد بسیاری دارند. از جله مواد دیگری که می‌توان از آن در تولید پالت‌ها استفاده کرد مشتقات نفتی پلاستیک هستند.

انواع پلاستیک‌های مقاوم به ضربه و بار در ساخت این جعبه‌ها به کار می‌روند. این جعبه‌ها و پالت‌ها در نوع فلزی نیز وجود دارند اما بخاطر وزن بالای فولاد معمولا از تکنولوژی‌های پلاستیک استفاده می‌شود که سبک‌تر است و همانطور که گفته شد بسیاری از این پلاستیک‌ها قابل بازیافت هستند.

استفاده از پلاستیک به چوب ارجحیت دارد. معمولا بار‌های سنگین و نیمه سنگین روی این پالت‌ها قرار می‌گیرد. بنابراین با توجه به آسیب‌ها و ضربه‌های احتمالی‌ای که در محیط صنعتی به آن وار می‌شود پالت چوبی چندان قابلیت مقاومت نداشته و خیلی سریع از چرخه خارج می‌شود. جعبه‌های پلاستیکی اما مقاومت بیشتری دارند و مدت طولانی‌تری از پالت‌های چوبی، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

پالت چرخدار

جابجایی پالت‌ها

انواع مختلف پالت و جعبه توسط تکنولوژی‌های مختلفی مانند لیفتراک و یا جرثقیل حمل می‌شوند. انواع پالت‌های پلاستیکی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را روی هم قرار داد و یک جا چندین پالت را توسط لیفتراک حمل کرد. اما نوع خاصی از پالت‌ها وجود دارند که در ساخت آن‌ها از چرخ استفاده شده است. این پالت‌ها که برای جابجایی بار‌های سنگین و نیمه‌سنگین مناسب هستند جابجایی بسیار آسان و کم هزینه‌تر است.

این پالت‌ها برای جابجایی اقلام شکستنی مانند ظروف و کالاهایی که آسیب‌پذیر هستند مانند مواد غذایی بسیار مناسب هستند. روی این پالت‌های چرخدار می‌توان حجم‌های نسبتا بالایی از اقلام را چید و در داخل فروشگاه یا انبار جابجا کرد.

امروزه مواد پلیمری در سراسر زندگی ما نقش حیاتی دارند. هر چیزی که به صورت لاستیک یا پلاستیک مورد استفاده قرار می‌دهیم نوعی محصولی پلیمری است.انعطاف پذیری مناسبی که پلاستیک‌ها دارند باعث می‌شوند تا در محیط کار به افراد و کالاها آسیب کمتری وارد کنند.

پالت چرخدار

مزایای استفاده از پالت چرخدار

  • این پالت‌ها مقاومت بالایی داشته و در برابر ضربه و فشار بالا سالم می‌مانند
  • این پالت‌ها دارای چهار چرخ هستند که این موضوع باعث می‌شود که بسیار راحت قابل جابجایی باشند
  • این نوع جعبه‌های چرخ دار برای موارد شکستنی و مواد غذایی و در کل اقلامی که ممکن است در اثر جابجایی آسیب ببینند بسیار مناسب است
  • ضد آب و مقاوم در برابر رطوبت است
  • در صورت فرسودگی بیش از حد چرخ‌ها قابلیت جدا شدن و تعویض دارند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *