اسپات آکادمی

قفسه بندی انبار پوشاک

قفسه بندی انبار پوشاک

اهمیت قفسه بندی در انبار پوشاک

انبارهای کالا صرف نظر از نوع کالای آنها دارای نقاط اشتراکی زیادی هستند. از اینرو می توان برای طراحی انبار و همچنین تجهیز آن از استانداردهای مشترک بین انبارها استفاده نمود. رعایت استاندرادهای طراحی انبار از جمله موارد الزامی است که غفلت از آنها می تواند منجر به وارد آمدن خسارات جبران ناپذیری شود چرا که انبارها نقاط استراتژیکی هستند که بخش قابل توجهی از سرمایه شرکتها در آن نگهداری می شود. در مقاله استانداردهای طراحی انبار به ذکر نکات ضروری در این زمینه پرداختیم  همچنین در مقاله تجهیز انبار در خصوص لوازم مورد نیاز که در این مکانها مورد استفاده قرار می گیرند صحبت کردیم.

قفسه بندی انبار

انبارها به مکان هایی اطلاق می شوند که معمولا حجم و تعداد زیادی کالا تا زمان مصرف در آنها نگهداری می شود. این کالا ها می تواند انواع محصولات و مواد اولیه و یا کالاهای نهایی مورد مصرف مشتری باشد. انبارهای سوخت و مشتقات نفتی، انبارک کاغذ، انبار چوب، انبار آهن آلات، انبار پلاستیک، انبار کلاهای ساخته شده مانند لوازم منزل، انبار مواد غذایی و بسیاری انبارهای دیگر که فرآیند دریافت، نگهداری و تحویل کالا را بصورت روزانه در آنها انجام می شود.

متداول ترین روش برای چیدمان کالاها در انبار استفاده از قفسه بندی است. هر سازه ای اعم از فلزی، چوبی یا پلاستیکی که سطوح قابل بارگذاری داشته باشد قفسه بندی نامیده می شود. استفاده از قفسه و سیستم قفسه بندی بهترین راهکار برای استفاده بهینه از فضای انبارها و سایر فضاهایی است که قصد چیدمان و نمایش کالا را داریم. تمامی انواع خرده فروشی، عمده فروشی، واحدهای اداری، منازل و انبارها از جمله مراکزی هستند که استفاده از قفسه در آنها بسیار متداول است.اغلب انبارها از قفسه بندی فلزی و رک های انبار استفاده می شود. چرا که استحکام و طول عمر آنها اهمیت بالایی دارد و قفسه های فلزی در مقایسه با سایر جنس ها مقاومت بیشتری دارند.

قفسه بندی انبار

قفسه بندی انبار پوشاک چه ویژگی هایی دارد؟

قفسه بندی پوشاک در انبارها یکی از انواع قفسه بندی انبار به حساب می آیند که برای چیدمان پوشاک مناسب هستند. این قفسه ها این امکان را فراهم می سازند که پوشاک و البسه بصورت آویز قرار گیرند. این قفسه ها که با نام رگال نیز شناخته می شوند امکان تغییر ارتفاع داشته و به راحتی می توان انها را در ارتفاع مورد نظر تنظیم نمود.

برخی از این قفسه ها با در نظر گرفتن امکان چیدمان پوشاک، کیف یا کفش بصورت طبقه ای طراحی شده تا اجناس بر روی آنها چیده شوند. همچنین می توان این قفسه ها را بصورت ترکیبی از رگال و طبقات برای چیدمان طراحی نمود.

کالاهایی مانند پوشاک بر خلاف کالاهای تندمصرف تاریخ مصرف سریع نداشته و امکان نگهداری آنها برای مدتهای طولانی تر از مواد غذایی و کالاهای تندمصرف وجود دارد. از اینرو نوع قفسه های به کار رفته با مثلا قفسه بندی سردخانه انبار متفاوت است.  اما باید به این نکته توجه نمود که این کالاها نیز جزو لوازم پرفروش و پرمصرف بوده و نرخ ورود و خروج کالا به انبارها زیاد است. همچنین این گروه کالایی نیز در گروه مواد پرخطر از نظر خطر آتشسوزی قرار میگرند چرا که سرعت اشتعال و انتشار حریق در این انبارها زیاد است. از اینرو رعایت استانداردهای طراحی و الزامات ایمنی انبار در این مکانها نیز ضروری است.

نکته دیگر در خصوص قفسه های انبار، درنظر گرفتن نکاتی جهت حفظ سلامت و کیفیت کالا است. البسه و پوشاک بایستی به نحوی نگهداری شوند که در اثر حمل و نقلف جابجایی و نگهداری در انبار مخدوش نشده و آسیب نبینند. این کالاها گاها دارای ظرافت بالایی بوده و در اثر انتقا و جابجایی نادرست به راحتی آسیب می بینند.

طرای و ساخت قفسه ها از جنس موادی همچون چوب یا ام دی اف از این لحاظ می تواند توجیه پذیر باشد. در این زمینه توجه به هزینه تجهیزات نیز مهم است زیرا قفسه های چوبی یا ترکیب فلز و چوب اغلب گرانتر از قفسه های فلزی هستند.

در صورتی که امکانات ویژه در اختیار نباشد با استفاده از قطعات قفسه های پیچ و مهره این انبار می توان نوعی از آویز یا رگال انبار ویژه پوشاک تهیه نمود. در این مدل می تواند بازویی های افقی را بر روی دیواره های قفسه نصب نمود و بازوهای جلویی را حذف نمود. در این حالت مانند تصویر زیر می توان از شاخک ها جهت آویز لباس استفاده نمود.

قفسه انبار پوشاک

رگال های لباس می توانند هم بصورت دیواری و هم بصورت خودایستا ساخته شوند.

مزایای استفاده از قفسه در انبار پوشاک

همانطور که در مقالات مرتبط با قفسه بندی انبار عنوان شد، قفسه بندی تمامی انواع انبار امری ضروری است چرا که بدون استفاده از قفسه بندی، دسترسی به کالاها، ورود و خروج و کنترل موجودی انبار بسیار دشوار و حتی غیرممکن خواهد بود.

استفاده از سیستم قفسه بندی دسترسی به کالاها را بسیار ساده نموده و این امکان را فراهم می سازد انواع ماشین آلات و یا حتی ربات های ویژه در میان قفسه ها حرکت نموده و فرایندهای آن براحتی اجرا شود.

قفسه بندی انبار پوشاک

از آنجا که اغلب انبارها با سقف بسیار بلند ساخته می شوند سیستم قفسه بندی انبار امکان استفاده بهینه از فضای انبار را میسر ساخته و تا ارتفاع بسیار بلند می توان کالا را انبارش نمود. به جهت دسترسی به طبقات بالایی نیز اغلب تجهیزات ویزه ای همچون راه پله و یا ربات های خاص طراحی می شوند. به عنوان مثال در قفسه بندی شاتل، ورود و خروج پالتهای کالا با استفاده از حرکت پالت بر روی ریل های بین راهروها انجام می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *