اسپات آکادمی

قفسه دارو

قفسه داروخانه

معرفی قفسه دارو

قفسه های فروشگاهی همپنان که در مقاله معرفی انواع قفسه فروگاهی بطور مفصل به آن پرداختیم از جمله پرکاربردترین و ضروری ترین تجهیزات یک فروشگاه به حساب می آیند. این تجهیزات نقش یسار مهمی در ساماندهی و ایجاد نظم و ترتیب در فروشگاه ایفا می نمایند.

فروشگاه های بسیاری از انواع مختلف قفسه برای چیدمان کالا استفاده می کنند. تولیدکنندگان تجهیزات فروشگاهی نیز با توجه به نیاز فروشگاه ها و ویژگی های آنها اقدام به تولید و ساخت قفسه و سایز تجهیزات ویژه خرده فروشی ها می نمایند.

انواع قفسه فروشگاهی

انواع فروشگاه از جمله میوه و سبزیجات، لوازم التحریر، قنادی و سوپر پروتئینی ها، بوتیک ها و … از مدل های مختلف قفسه برای چیدمان کالا و محصولات خود استفاده می نمایند. در مقاله قفسه میوه و سبزیجات و همچنین قفسه نان بصورت مجزا به معرفی هر یک از انواع این قفسه ها پرداختیم. در این مقاله قصد داریم بصورت تخصصی به قفسه دارو و کاربردهای آن بپردازیم.

از جمله پرکاربردترین قفسه های فروشگاهی می توان به قفسه های فلزی یک طرفه و قفسه دوطرفه اشاره نمود که در مقالات مرتبط به هریک از آنها پرداخته شد. این قفسه ها عمدتا در فروشگاه های خوار وبار اعم از انواع سوپرمارکت و هایپرمارکت به کار برده می شوند از اینرو گاها با نام هایی همپون قفسه سوپرمارکتی و یا قفسه هایپرمارکتی نیز شناخته می شوند.

اما قفسه های فروشگاهی تنها محدود به این مدل ها نیست. بسیاری فروشگاه های دیگر مانند قنادی ها، فروشگاه های پروتئینی، تره بار و فروشگاه های میوه و سبزیجات، فروشگاه های اختصاصی مانند بوتیک ها و … از دیگر مراکزی هستند که بصورت گسترده از قفسه به عنوان یکی از اصلی ترین تجهیزات فروشگاه استفاده می نمایند.

قفسه داروخانه

قفسه های داروخانه

از جمله مراکز مهمی که استفاده از قفسه در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است داروخانه ها هستند. به دلیل تنوع بسیار زیاد در انواع دارو و همچنین کالاهای آرایشی و بهداشتی که عموما در این مراکز عرضه می شود، این فروشگاه ها باید از قفسه ها مناسبی جهت چیدمان و فروش کالا بهره مند باشند.

این قفسه ها بصورت سراسری در کنار دیوارهای داروخانه قرار می گیرند چرا که داروخانه ها عموما جزو فروشگاه هایی با سطح خدمات کامل به حساب می آیند که در آنها ارائه کالاهای مورد نیاز بصورت کامل توسط اپراتور داروخانه انجام می سود و فقط در بعضی داروخانه ها کالاهایی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی در دسترس مشتری نیز قرار می گیرند.

با توجه به ویژگی های ذکر شده دسترسی افراد به طبقات مختلف قفسه اهمیت زیادی دارد. از اینرو عمق طبقات مختلف آن کمتر از قفسه های یک طرفه فروشگاهی در نظر گرفته می شود هرچند ابعاد این قفسه ها با توجه به ویژگی های فروشگاه و نیز سفارش مشتری به راحتی قابل تغییر است.

از آنجا که کالاهای دارویی عمدتا وزن کمی دارند، تحمل وزنی قفسه های داروخانه در مقایسه با شلف فروشگاهی کمتر است و به همین دلیل می توان از انواع مدل های چوبی نیز در داروخانه ها استفاده نمود. البته توجه به این نکته ضروری است که بطور کلی در داروخانه ها و انبارهای دارویی بایستی از قفسه هایی استفاده کرد که نظافت آنها براحتی امکان پذیر بوده و بر اثر نظافت مکرر آسیب جدی به محصول وارد نشود.

یکی از انواع قفسه های دارویی شلف های کشویی دارو هستند که برای جاگذاری بسته های کوچک و متنوع مناسبند. این قفسه ها تعداد زیادی کشو دارند و از اینرو برداشت و جاگذاری تعداد زیادی از کالا در مدلهای متخلف با استفاده از این شلف ها به راحتی امکانپذیر است.

قفسه داروخانه

جنس قفسه های دارو

اگرچه قفسه های فلزی در مدل های مختلف به دلیل استحکام بالا، بیشتر مورد استقبال فروشگاه داران قرار می گیرند، اما استفاده از قفسه های چوبی نیز می تواند موجب ایجاد فضای فروشگاهی جدید با طراحی و ظاهری متفاوت و زیبا شود که در ایجاد زیبایی بصری برای مشتری و ترغیب وی برای سپری نمودن زمان بیشتر در فروشگاه اثرگذار است.

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی داروخانه ها ایجاد نمایی روشن و منظم است که در بیننده حس نظافت و تمیزی القا نماید. چراکه داروخانه ها اغلب به عنوان مراکز درمانی شناخته می شوند و متریان با مراجعه به این مکان ها نیازمند دریافت حس امنیت و آرامش خاطر از لحاظ رعایت بهداشت و مواردی از این دست هستند. از اینرو در اغلب داروخانه ها از قفسه هایی به رنگ روشن و غالبا سفید استفاده می شود. این رنگ قفسه ها علاوه بر القای حس تمیزی موجب بزرگتر نشان دادن فضا نیز می شوند.

شلف دارو هلدکس

تردد راحت اپراتور در بین قفسه ها، دسترسی راحت به تمامی طبقات و بخش های آنها، نظافت راحت، امکان نورپردازی و دارا بودن بخش های تفکیک شده و مجزا از جمله مهمترین نکاتی است که در انتخاب قفسه های دارو برای داروخانه ها باید در نظر گرفت. در برخی قسمت های داروخانه می توان به جای قفسه های طبقه بندی شده، از قفسه های و یا فایل های کشویی استفاده نمود که علاوه بر دسترسی راحت و مناسب، محافظت بیشتری از اقلام دارویی به عمل می آورد.

در کنار این موارد بودجه در دسترس و هزینه ای که برای خرید این تجهیزات مد نظر قرارگرفته نیز نقش مهمی در انتخاب نوع قفسه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *