اسپات آکادمی

قفسه میوه و سبزیجات

معرفی قفسه میوه و سبزیجات 

قفسه های فروشگاهی همچنانکه در مقالات مربوط به معرفی انواع قفسه فروشگاهی عنوان شد از جمله مهمترین تجهیزات فروشگاهی به شمار می روند که در چیدمان فروشگاه و نمایش کالاهای خرده فروشی نقش بسیار پراهمیتی دارند. این تجهیزات در طول سالهایی که فروشگاه های خرده فروشی در حال تغییر و توسعه بوده اند با تغییرات بعضا چشمگیری مواجه شده اند. اما در کل هدف از استفاده از این تجهیزات ایجاد نمایی مرتب برای فروشگاه و نمایش کالا و همچنین هدایت مشتریان برای دسترسی راحتتر به کالاهای مورد نظرشان است. به علاوه در سالهای اخیر با گسترش مفاهیم جدیدی همچون اصول چیدمان فروشگاهی، این تجهیزات کاربری گسترده تری پیدا کرده اند. به عنوان مثال استفاده نصب ابزارهای تبلیغات فیزیکی نمونه ای از کاربردهای جدید تجهیزات فروشگاهی است.

از سوی دیگر همزمان با تغییر سلیقه مشتریان و تمایل بیشتر آنان به خریدهای سلف سرویس، گروهی از تجهیزات مانند یخچال یا فریزرهای فروشگاهی با تغییراتی در ظاهر و طراحی بدنه مواجه شده اند. یکی دیگر از تغییرات قابل توجه در گروه تجهیزات فروشگاهی طراحی و ساخت محصولاتی ویژه برای نمایش گروه خاصی از کالا است. به عنوان مثال تا سالهای قبل برای فروشگاه های تره بار یک مدل قفسه بیشتر در دسترس نبود و یا فروشگاه های نان و شیرینی بایستی از همان قفسه های فروشگاهی که در مارکت ها کاربرد داشته اند استفاده می کردند. با گسترش تعداد فروشگاه های با کاربری خاص، تجهیزات ویژه آنها نیز تغییر و توسعه داشته اند. قفسه های نان و قفسه میوه و سبزیجات از جمله این مدل شلف های فروشگاهی بوده اند.

قفسه میوه و سبزیجات

ساختار قفسه میوه و سبزیجات

امروز قفسه های ویژه میوه و سبزیجات گروهی از تجهیزات فروشگاهی است که از نظر ظاهر و ساختار تفاوت های عمده ای با قفسه های فروشگاهی دارند. این قفسه ها عموما تعداد طبقات کمتر با عمق بیشتری دارند تا محصولات حجیم راحتتر در آنها انمایی شود. همچنین طبقات محصول هم به منظور نمایش بهتر و هم به جهت دسترسی راحت کالا بصورت شیبدار ساخته می شوند.

از آنجا که این محصولا عموما طول عمر بالایی دارند، بدنه آنها از فلز ساخته می شود تا مقاومت بیشتری در مقابل فرسایش داشته باشند. به منظور ایجاد مقاومت در برابر اکسایش و ایجاد نمایی زیبا نیز می توان از انواع پوشش رنگی برای آنها استفاده کرد. استفاده از چوب و یا ام دی اف نیز انتخاب مناسبی برای این گروه از تجهیزات است و منجر به ایجاد نمایی زیبا برای فروشگاه می شود. به علاوه استفاده از چوب در ساختار این محصولات موجب القای حس تازگی به مشتریان می شود.استفاده بهینه از فضای فروشگاه از نکاتی است که نباید مورد غفلت واقع شود. برخی از این قفسه ها دارای کشوهای بزرگی هستند که برای نگهداری محصولات حجیم مناسبند.

همچنین برخی از این قفسه ها بطور ویژه برای جانمایی و نمایش کالاهای خاصی ساخته می شوند. قفسه هندوانه و محصولات جالیزی از این دسته اند. در سالهای اخیر علاوه بر انواع قفسه، استندهای ویژه میوه و سبزیجات نیز به بازار ارائه شده است. این استندها در مقایسه با سایر استندهای فروشگاهی تحمل وزنی بیشتری دارند اما به مانند آنها برای جانمایی در فضاهای محدودتر و یا نزدیکی درب ورود و خروج مناسبند.

قفیه میوه و سبزیجات

چرا طبقات قفسه های میوه و سبزیجات مشبک یا نرده ای ساخته می شود؟

میوه و سبزیجات از جمله گروه مواد غذایی هستند که به سرعت کیفیت خود را از دست می دهند و در صورتی که در شرایط مناسب نگهداری نشوند، تازگی و سلامت خود را از دست می دهند. به همین جهت و در راستای حفظ کیفیت این محصولات لازم است تدابیر مختلفی در زمانهای حمل و نقل و همچنین نگهداری در تمام طول مسیر دریافت از عرضه کننده تا تحویل به مشتری اتخاذ شود. یکی از مواردی که در فروشگاه های میوه و سبزیجات قابل پیاده سازی است، ایجاد جریان هوا در تمام فضای فروشگاه و در بین قفسه های و طبقات میوه و سبزی است. برای این منظور بهتر است طبقات قفسه ها بصورت مشبک و یا نرده ای طراحی و ساخته شوند تا جریان هوا به خوبی تبادل گردد.

از دیگر نکاتی که در ساخت قفسه های میوه و سبزیجات اهمیت دارد، لحاظ نمودن زاویه مناسب برای طبقات است. این زاویه علاوه بر اینکه دید مناسبی از محصولات ایجاد می نماید، دسترسی مشتریان را نیز تسهیل نموده و با خالی شدن بخش های پایینی، محصولات بالای طبقه جایگزین می شوند. با توجه به این نکته و اینکه شیب قفسه های میوه و سبزیجات عموما بیشتر از قفسه های فروشگاهی است، تعداد طبقات این نوع از قفسه ها کمتر در نظر گرفته می شود.

قفسه میوه و سبزیجات هلدکس

قفسه میوه و سبزیجات هلدکس

برند هلدکس از زیرمجموعه های اسپات است که در حوزه تولید و تأمین تجهیزات نگهدارنده فروشگاه های خرده فروشی فعالیت دارد. این برند علاوه بر انواع قفسه های سوپرمارکتی و هایپرمارکتی، قفسه های ویژه فروشگاه های میوه و سبزیجات نیز در گروه تولیدات خود دارد. بدنه این قفسه ها فلزی است و در برخی مدل ها به منظور ایجاد نمای زیباتر از ام دی اف یا چوب در برخی قست های آن استفاده شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *