اسپات آکادمی

خدمات مشاوره طراحی انبار

خدمات مشاوره طراحی انبار

خدمات مشاوره طراحی انبار با استفاده از اصول طراحی انبار

انبار یکی از با اهمیت‌ترین نقاط سازمان شما و حتی گاهی می‌توان گفت قلب سازمان شما می‌باشد. و رعایت اصول طراحی انبار یکی از مهم ترین کارهایی است که باید برای سازمان خود انجام دهید. حتی اگر در انبار خود وسایل مورد نیاز پرسنل را نگهداری می‌کنید باید با استفاده از قفسه بندی انبار و رعایت اصول گفته شده در ادامه، آن را به شیوه‌ای کارآمد بچینید.

چرا ایجاد یک طرح مناسب برای چیدمان انبار مهم است؟!

ایجاد یک طرح مناسب برای چیدمان انبار نیاز به برنامه ریزی دقیق و اجرای یک کار موثر و کارآمد دارد.

اگر این کار اشتباه انجام شود، ممکن است در واقع هزینه بیشتری برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد. اصول طراحی انبار شما براساس نیاز و محصولات شما انجام می‌شود و برای انجام طراحی انبار  بهتر است از متخصصان حرفه ای در امور مشاوه ای طراحی انبار کمک بگیرید. در بخش های بعدی، قسمت هایی که از مراحل اصلی کار ما برای شما معرفی شده است.

 • طراحی چیدمان انبار

این فضا باید به طور کارآمد برای دریافت کالا اختصاص یابد. باید فضایی برای رسید کالاها،  آماده سازی سفارش، بارگیری و حمل سفارش، چیدن و بسته بندی سفارش، مونتاژ سفارش و همچنین دفتر پشتیبان انبار اختصاص داده شود. در یک انبار کاملا سازمان یافته می‌توان کالاها را سریع و آسان برداشت و کنار گذاشت. روش تفکیک انبار در مناطق مختلف و به نسبت رتبه بندی و اهمیت آنها است. به طور کلی چیدمان تجهیزات انبار باید بنا به اهمیت و استفاده شما از وسایلی که در انبار قرار می‌دهید باشد. به این ترتیب کارمندان می‌توانند اطمینان حاصل کنند که از یک محصول چند مورد در انبار وجود دارد و در صورت نیاز بدون اتلاف وقت به آن‌ها دسترسی خواهند داشت.

خدمات مشاوره طراحی انبار

 • جمع آوری اطلاعات

در مرحله بعدی ما اطلاعات مربوط به تشخیص فضا برای دریافت کالاهای ممنوع، بارگیری، حمل و نقل، حیاط کامیون، دفتر و غیره را جمع آوری می کنیم. این به شما یک دید سریع می‌دهد.

 • ترسیم اهداف

هنگام تهیه برنامه‌هایی برای طراحی انبار، ما  برخی از اهداف اصلی را برای کمک به افزایش سود تجاری، افزایش بهره وری نیروی کار، استفاده بهینه از فضا، کاهش هزینه‌های ذخیره سازی یا در نهایت ارائه خدمات بهتر به مشتری را در نظر می‌گیریم.

 • تحلیل و بررسی

پس از جمع‌آوری اطلاعات مربوطه، وقت باقی مانده را برای تجزیه و تحلیل اطلاعات اختصاص می‌دهیم. در مرحله بعد باید بررسی شود که چیدمان انبار اهداف تعیین شده را برآورده می‌کند؛ اگر این چنین نشد، برای اطمینان از انجام آن باید در برنامه تجدید نظر شود. البته این اتفاق با توجه به برنامه ریزی دقیق مشاوران طراحی انبار بسیار کم رخ می‌دهد.

 • افزایش فضای انبار

تغییر یا گسترش انبار موجود کار ساده‌ای نیست. این کار برای سازمان هزینه مالی و زمانی زیادی به همراه خواهد داشت. در اینجا چند مرحله اساسی برای بهینه سازی استفاده از فضای ذخیره سازی موجود آورده شده است.

 1. در صورت وجود فضای خالی، پالت های خالی را روی قفسه های ساخته شده خارج از انبار ذخیره کنید.
 2. از نگهداری مواد غیر ضروری در انبار خودداری کنید و از هر مکانی که در دسترس است به طور موثر استفاده کنید.
 3. برای این کار قفسه بندی بهترین گزینه است. قفسه بندی انبار فضای انبار شما را چندین برابر می‌کند.

نكته: از هر سانتی متر در انبار باید به طور موثر استفاده شود..

 1. هرگونه فعالیت یا وظیفه‌ای که می‌تواند خارج از انبار انجام شود، باید به خارج منتقل شود.
 2. سطح موجودی کالا را به حداقل برسانید و همچنان سطح خدمات را بدست آورید.
 3. اطمینان حاصل کنید که اسلات‌ها به اندازه، وزن و ارتفاع کالا اختصاص یافته‌اند. محصول باید بدون درنظر گرفتن فضایی به صورت افقی یا عمودی، به درستی در شیار قرار گیرد.

تمام مراحل فوق بسیار کارآمد می‌باشد اما برای این کار نیز بهتر از یک متخصص و مشاور کمک بگیرید تا نیازی نباشد شما آزمون و خطا کنید و از شروع کار برای ایجاد فضای بیشتر دقیق و بدون ایراد پیش روید.

خدمات مشاوره طراحی انبار

اهمیت طراحی چیدمان انبار عملی

طراحی چیدمان انبار یک فرآیند حیاتی است زیرا تأثیر مستقیمی بر کارایی و بهره وری انبار شما دارد. طرح برنامه ریزی شده باید فرایندها را به ترتیب منطقی؛ ترتیب دهد که می‌تواند به ساده سازی عملیات، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه ها کمک کند. یک طرح آرایش انبار که به خوبی اجرا شده است می تواند دسترسی آسان به کالاهای ذخیره شده را فراهم کند ، زمان سفر را به حداقل برساند و نرخ تحقق سفارش را بهبود بخشد. علاوه بر این، در نظر گرفتن تمام الزامات با توجه به نیازهای تجاری خود در مرحله برنامه ریزی، بسیار حیاتی است. این به این دلیل است که، تغییر طرح برنامه ریزی شده پس از شروع ساخت تاسیسات شما به دلیل هزینه اضافی مواد و نیروی کار، بسیار هزینه بر می‌باشد.

اصولی که هنگام طراحی چیدمان انبار باید در نظر گرفت شامل چه مواردی است؟

رعایت اصول زیر می‌تواند به شما در طراحی یک طرح کارآمد و ساده سازی عملیات انبار کمک کند. اما برای این کار شاید یک فرد متخصص بهتر بتواند کمک کند. فرد یا گروهی که تمام جوانب را در بگیرید و با دقت تنها بر روی طراحی چیدمان انبار شما تمرکز کند..

طراحی انبار مناسب و صحیح، نیاز شما به تجهیزات انبار و انبارداری را نیز کاهش می‌دهد. اصلی‌ترین تجهیزات انبار که در هزینه و زمان شما صرفه جویی خواهد کرد، قفسه بندی انبار می‌باشد. در اینجا برخی از مهمترین عوامل برای اصول طراحی انبار آورده شده است:

 1. ملاحظات بودجه

قبل از شروع برای طراحی چیدمان انبار، ضروری است که تمام نیازهای شغلی شما ارزیابی شود، بودجه‌های مربوطه بررسی و سپس چیدمان بر اساس آن برنامه ریزی شود. در طی این فرآیند، ممکن است با برخی از طرح‌های چیدمان مواجه شوید که جامع‌تر و گران‌تر از بقیه هستند، اما توصیه می‌شود مناسب‌ترین و کم هزینه‌ترین راه حل را برای انبار خود در نظر بگیرید.

 1. فضای در دسترس

استفاده موثر از فضای موجود در انبار می‌تواند به بهبود دید موجودی کالا، کاهش زمان = و افزایش کارایی عملیاتی کمک کند. هنگام طراحی انبار، اختصاص حداکثر فضا به اهداف ذخیره سازی و پردازش موجودی در حالی که فضای موردنظر را برای مناطق اداری، پالت های خالی، ایستگاه‌های شارژ و غیره به حداقل می‌رساند بسیار مهم است. برای کوچک‌ترین موجودی انبار نیز بهتر است از قفسه بندی انبار استفاده شود. علاوه بر این، نحوه تصمیم‌گیری برای تشخیص فضا بر طراحی قفسه‌ها، ظرفیت نصب، و قرار‌دادن کالاها در داخل مرکز شما بسیار مهم است.

 1. دسترسی

در حالی که برای چیدمان و قفسه بندی انبار برنامه‌ریزی می‌شود، اطمینان از دسترسی آسان به همه مناطق و محصولات موجود در مرکز تأسیسات که بسیار مهم است، هم باید در نظر گرفته شود. چیدمان باید به گونه‌ای طراحی شود که برای کارکنان آسان باشد تا بتوانند از طریق تسهیلات به راحتی مکان یابی و چیدن وسایل را بدون نیاز به جابجایی محصولات دیگر انجام دهند. برای طراحی انبار کارامد شما به تجهیزات انبار نیز نیاز خواهید داشت، پس فضایی برای نگهداری تجهیزات انبار نیز باید در نظر گرفته شود. در نتیجه، می‌توان بهره‌وری شما را افزایش داد و سفارشات را با سرعت بیشتری انجام داد. باید گفت اصول طراحی انبار در سرعت بخشیدن به کار شما و در نتیجه افزایش سوآوری و رضایت مشتری تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 1. تجهیزات

استفاده از انواع مختلف تجهیزات انبار ، مانند ابزار بلند کردن و بسته بندی، قفسه‌های پالت یا نوار نقاله، می‌تواند بر طراحی چیدمان تأثیر بگذارد. با شناسایی تجهیزات مورد نیاز، می‌توانید مناسب‌ترین طرح را با توجه به نیاز شما ارزیابی و طراحی می‌شود و بهره‌وری تأسیسات شما افزایش پیدا خواهد کرد.

 1. توان عملیاتی

توان تولیدی در یک انبار به تعداد محصولاتی گفته می‌شود که از طریق فرآیندهای مختلف انبار مانند دریافت، راه اندازی، ذخیره سازی، چیدمان، بسته بندی و حمل و نقل پردازش و جابجا می‌شوند. با جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل این داده ها، می‌توان یک چیدمان را برای اطمینان از جریان کارآمد کالا طراحی کرده و تجهیزات لازم برای انبار شما را در آن جای داد. با رعایت اصول طراحی انبار پس از مدتی به اهمیت این موضوع بیشتر پی خواهید برد و بعد از آن بیشتر به فکر انبارداری و طراحی انبار خود خواهید بود.

 1. پرسنل

دانستن تعداد افراد مورد نیاز، سطح فعلی آموزش و زمان بندی شیفت و سایر عوامل مرتبط می‌تواند به شما کمک کند چیدمان انبار خود را به گونه‌ای طراحی کنید که بهره‌وری نیروی کار شما را محدود نکند. همچنین؛ چیدمان قفسه بندی انبار باید به گونه ای برنامه ریزی شود که بتواند با خیال راحت کارمندان جدید و نیازهای آنها را در آینده جای دهد.

 1. دستورالعمل‌های اقتدار

در حین طراحی چیدمان انبار، رعایت دستورالعمل‌های ارائه شده توسط مقامات محلی بسیار مهم است. رعایت این دستورالعمل نه تنها ایمنی کارگران، تجهیزات یا سایر دارایی‌های با ارزش شما را تضمین می‌کند بلکه به شما کمک می‌کند تا از جریمه و مشکلات قانونی برای تجارت خود جلوگیری کنید.

در آخر باید گفت:

انتخاب مناسب ترین طرح آرایش انبار یا اصول طراحی انبار برای تأسیسات شما برای اطمینان از استفاده بهینه از منابع بسیار مهم است. بهترین راه برای اطمینان از اینکه این کار برای شما طاقت فرسا نیست، مشاوره و کمک از متخصصین این زمینه و طراحان انبار است. این به شما امکان می‌دهد از فضای انبار خود بهتر استفاده کنید، بهره‌وری را افزایش دهید و نرخ تحقق سفارش را بهبود ببخشید.

منابع:

www.articles.cyzerg.com

www.b2bsource.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *