اسپات آکادمی

تجهیزات انبار آنلاین

تجهیزات انبار آنلاین

انبارهای آنلاین چیست؟

انبارهای آنلاین از جمله جدیدترین انبارها در حوزه تجارت الکترونیک هستند. این انبارها با باز کردن درب های جدید از دنیای تجارت، تحولات عظیمی در حوزه خرده فروشی ایجاد نموده اند. افزایش سرعت وکاهش زمان تحویل سفارشات، حفظ کیفیت محصولات به ویژه در مورد اقلام تندمصرفی همچون مواد غذایی، حذف گروه های واسطه و در نتیجه کاهش هزینه ها حمل و نقل و … تنها بخشی از مزایایی است که آغاز به کار این انبارها برای شمتریان به ارمغان آورده است.

از سوی دیگر با گسترش و استقبال روزافزون مشتریان به روش های خرید غیرحضوری، امروزه شاهد این هستیم که تمامی انواع کسب و کارها بخش های آنلاین خود را راه اندازی نموده و یا در راستای ارتقاء و بهبود بسترهای آن حرکت می کنند.

تجهیزات انبار آنلاین

بزرگترین انبارهای آنلاین کدام است؟

انبارهای غول های به نام خرده فروشی که در تمامی جهان شهره هستند، بزرگترین انبارهای آنلاین در حوزه تجارت الکترونیک به حساب می آیند. این انبارها با دارا بودن کالاهای بسیار متنوع، دارای تعداد قابل توجهی مشتری از نقاط مختلف جهان هستند. از جمله این انبارها می توان به مراکز توزیع یا انبارهای آنلاین شرکت آمازون، والمارت، علی بابا، اکادو و … اشاره نمود.

این شرکت های بزرگ دارای چندین انبار یا مرکز توزیع در نقاط مختلف دنیا هستند که هریک از آنها در سطوح مختلفی از انبارهای مکانیزه مدیریت و کنترل می شوند. برخی از این انبارها از ربات های ویژه ای برای اجرای فرآیندهای انبار از جمله جمع آوری سفارشات و ارسال برای بسته بندی استفاده می شود. انبارهای آنلاین اکادو از جمله بزرگترین و معروفترین انبارهای خرده فروشی هستند که بصورت تخصصی به فروش محصولات تند مصرف از جمله محصولات مصرفی روزانه خانوار فعالیت دارد. در این انبارها از ربات های ویژه ای برای جمع آوری سفارش استفاده می شود که مجهز به یک چنگک برای برداشتن سبد سفارشات هستند. برای طراحی این انبارها از کندوی زنبور عسل الهام گرفته شده و از سیستم ناوبری هواپیمایی برای کنترل رفت و آمد ربات ها استفاده می شود.

در هریک از این انبارها از نرم افزارهای ویژه ای برای مدیریت انبار استفاده می شود. به عنوان مثال در انبارهای آمازون همه مسئولان جمع‌آوری سفارش خریداران که در بین قفسه‌ها در حال حرکت هستند، دارای PDAهای مجهز به GPS هستند. سیستم خودکار به آنها می‌گوید که اقلام سفارش داده شده نزدیک‌شان در کدام قفسه‌ها قرار دارند و به این ترتیب براساس موقعیت هر کدام از مسئولان کالاهای سفارش داده شده جمع آوری می‌شوند و در سریع‌ترین حالت ممکن سفارش خریداران مختلف گرد هم آمده و آماده ارسال می‌شوند.

تجهیزات انبارداری

تجهیزات انبارهای آنلاین شامل چه مواردی است؟

انبارهای آنلاین با وجود تفاوت های عمده در نحوه مدیریت و گردش کالا با انبارهای دپو، دارای ویژگی های مشترک بسیاری با انها هستند. از اینرو می توان چنین عنوان نمود که قفسه ها از جمله مهمترین تجهیزات مورد استفاده در این انبارها نیز هستند. در مقاله تجهیز انبار به مهمترین محصولات مورد استفاده در ساخت و چیدمان انبار اشاره کردیم. در انبارهای آنلاین استفاده از قفسه و قفسه بندی به منظور ایجاد نظم و دسترسی راحت به تمامی محصولات و کالاهای انبار ضروری است. اما این نکته نیز باید لحاظ گردد که این قفسه ها بایستی ویژگی های خاصی از جمله سهولت دسترسی را داشته باشند. در صورتی که عملیات برداشت کالا توسط ربات انجام شود، ساختار قفسه ها بایستی به نحوی باشد که ربات یا شاتل های ویژه در بین طبقات آن براحتی جابجا شوند.

استفاده از ربات در این انبارها این مساله را که بایستی از نرم افزار ویژه برای مدیریت انبار استفاده شود، الزامی می نماید.

از دیگر تجهیزات ضروری مورد استفاده در انبارهای آنلاین ترولی انبار، چرخ های حمل بار از جمله جک پالت، پالت چرخدار و سایر لوازم از جمله لیفتراک و یا ربات های جابجایی کالا است. با وجود استفاده از سیستم های مکانیزه، در بسیاری از این انبارها همچنان از نیروی انسانی برای جمع آوری سفارشات و ارسال برای بسته بندی و ارسال استفاده می شود. از اینرو این افراد بایستی تجهیزاتی برای گذاشت و برداشت راحت محصولات در قفسه های کالا داشته باشند.

ترولی انبار برای چه مواردی کاربرد دارد؟

ترولی های انبار به دلیل دارا بودن مزایایی همچون: سهولت در جابجایی کالا، افزایش ایمنی و سلامت کارکنان انبار، حفظ سلامت و کیفیت کالا در هنگام جابجایی و جلوگیری از وارد آمدن آسیب، افزایش سرعت در حمل و نقل و … کاربردهای گسترده ای در سطح انبار دارند. در حال حاضر ترولی ها با توجه به نوع کاربری و نوع انبار با یکدیگر تفاوت دارند. اغلب ترولی های انبار به دلیل نیاز به استقامت و تحمل وزنی بالا، از جنس فلز یا فولاد ساخته می شوند.

ترولی انبار آنلاین چه تفاوتی با سایر ترولی ها دارد؟

همچنانکه ذکر شد انبارهای آنلاین از لحاظ نوع کالا و حجم ورود و خروج آن با سایر انبارها تفاوت دارند. از اینرو نیازمند تجهیزاتی هستند که با ویژگی های خاص این انبارها سازگار باشد. ترولی های ویژه انبارهای آنلاین از جمله این تجهیزات هستند که با دارا بودن مشخصات خاص در تسهیل فرآیند ورود و خروج کالا نقش بسزایی ایفا می نمایند.

برخی از این ترولی ها دارای طبقات یا بخش هایی برای تفکیک محصولات هستند تا آماده سازی سفارشات جمع آوری شده برای بسته بندی و ارسال نهایی راحتتر صورت پذیرد.

این ترولی ها نیز اغلب از جنس فلز یا فولاد ساخته می شوند اما ترولی های پلاستیکی نیز با دارا بودن تحمل وزنی مناسب قابلیت استفاده در انبارها را دارند.

در صورتی که حجم یا وزن کالا خیلی بزرگ باشد می توان از جک پالت یا باربرهای دستی انبار استفاده نمود که در مقایسه با ترولی ها تحمل وزنی بیشتری دارند.

منابع:

www.leavittmachinery.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *