اسپات آکادمی

قفسه بندی هایپرمارکتی

قفسه هایپرمارکتی

در مقاله روش های مختلف قفسه بندی فروشگاهی، انتخاب قفسه مناسب فروشگاه و انواع شلف و قفسه ای که با توجه به فرمت فروشگاه، ابعاد، اندازه و کاربری قابل انتخاب است اشاره کردیم.  آن هایپرمارکت ها امروزه نقش بسیار مؤثری در تامین نیاز های روزانه مردم دارند. در این فروشگاه ها انواع مختلف محصولات مورد استفاده روزانه مردم در یک جا گردآوری شده و به فروش می رسد.

این هایپر مارکت ها معمولا بسیار شلوغ هستند و همراه داشتن سبد های فلزی نیز عاملی است برای ایجاد شلوغی و سخت شدن بیشتر تردد. بنابراین استفاده از قفسه بندی های مناسب که بتوانند کالاها را به خوبی در معرض دید قرار دهند، حجم مناسبی از کالاها را روی خود جا دهند، محکم باشند تا کالاها از روی آنها نیفتند، و کیفیت و ماندگاری مناسب داشته باشند.

نکات ویژه در قفسه بندی

همانطور که اشاره شد، یکی دیگر از مواردی که در ساخت و طراحی قفسه های هایپرمارکتی مهم است سهولت نصب و دمونتاژ است. یکی از اتفاقاتی که در فروشگاه های هایپر مارکت به وفور اتفاق می افتد جابجایی ها و تعویض قفسه هاست. این مسأله می توان نقش بسزایی در هنگام خرید لوازم و تجهیزات فروشگاهی ایفا نماید.

تصور کنید که هر بار جابجایی یک قفسه مثلا نیازمند جوشکاری یا برش کاری های سنگین باشد در این صورت جابجایی بسیار سخت و هزینه بر بوده و از این لحاظ می تواند به کسب و کار آسیب زیادی برساند. برای سهولت جابجایی ها که بعضا بسیار مهم به نظر می رسند بایستی از قفسه بندی های مخصوص هایپر مارکت که بسیار سبک و محکم است و براحتی مونتاژ و دمونتاژ می شود، در ساخت قفسه بندی ها استفاده کنیم.

تفاوت هایپر مارکت با سوپرمارکت ها چند مورد است. یکی از این موارد تفاوت اندازه هایپر مارکت و سوپرمارکت است. سوپر مارکت ها کوچکتر از هایپرمارکت ها هستند. اجناسی هم که در این دو نوع فروشگاه بکار می رود متفاوت و هایپر مارکت گستره وسیع تری نسبت به سوپر مارکت ها را شامل می شود. بعنوان مثال عموما در سوپرمارکتی پوشاک یا کالا و لوازم منزل فروخته نمی شود اما در هایپر مارکت ها تقریبا می توان هر نوع محصولی را پیدا کرد از لوازم یدکی خود رو تا لاستیک و لوازم آشپزخانه.

قفسه هایپرمارکتی

برای همین طیف وسیع تری از قفسه بندی ها و لوازم تجهیز فروشگاه در هایپر مارکت ها وجود دارد. هایپر مارکت ها نیز می توانند مانند سوپر مارکت ها فروشگاه های تک یا زنجیره ای باشند که در این موارد نیز تجهیزات خاص خود را خواهند داشت.

انواع قفسه با توجه به نوع کالا

سوپر مارکت ها معمولا تأمین نیازهای اولیه و خوراکی و بخشی از لوازم شوینده خانوارها را تامین می کنند در سوپرمارکت ها محصولات مصرفی و خوراکی ها بیشتر به فروش می رسند ولی هایپر مارکت ها به گونه ای هستند که غیر از محصولات خوراکی طیف وسیعی از محصولات که نیازهای مختلفی را تامین می کنند به فروش می رسد. محصولات دیگری مانند لوازم خانگی و لوازم خودرو و پوشاک از مواردی هستند که علاوه بر اقلام سوپرمارکتی در هایپرمارکت ها به فروش می رسند.

قفسه هایپرمارکتی

در هایپر مارکت ها به دلیل گوناگونی بیشتر کالاها نسبت به سوپرمارکت ها معمولا نوع قفسه بندی ها تا حدی تغییر می کند و در هایپر مارکت ها نقش اساسی ای در کنترل تردد و دسترسی مشتریان به محصولات دارند.

از انجا که هایپرمارکت ها گستره وسیعی از محصولات را شامل می شوند لذا بایستی از گستره وسیع تری از قفسه بندی ها و مدیریت انبار مجهزتری برخوردار باشند. در هایپر مارکت ها لوازم خانگی به فروش می رسد. لوازم خانگی دارای ویژگی های خاص خود است و اندازه و وزن و مدیریت جابجایی آن بسیار متفاوت از محصولاتی است که در سوپر مارکت به فروش می رسند.

در کل قفسه بندی یکی از مهمترین مواردی است که بایستی در فروشگاه ها مورد توجه قرار بگیرد. قفسه ها در انواع مدل ها و تکنولوژی ها و قابلیت ها قابل تولید و استفاده هستند از قفسه بندی های مهم که در این مقاله به آنها اشاره شد قفسه های سوپرمارکتی، قفسه بندی راک و قفسه بندی هایپر مارکتی بودند.

در واقع قفسه های هایپر مارکتی می توانند برای نصب تبلیغات هم مورد استفاده قرار بگیرند که برای این منظور شلف و سرلاین های فروشگاهی به دلیل زاویه دید بسیار مناسب گزینه ایده آلی هستند. باید حتما در نظر داشته باشیم که بسیاری از طراحی های جدید مانند قفسه های گرد یا قفسه های لبه گرد وجود دارند که مانع از اسیب دیدن مشتریان به هنگام حرکت بین قفسه ها می شود.

قفسه های مورد استفاده در هایپرمارکت ها با توجه به تنوع بالای محصول، انواع متفاوتی نیز دارند. در این فروشگاه ها می توان از انواع قفسه فلزی، چوبی، ام دی اف، شیشه ای و یا ترکیبی از این موارد استفاده کرد. هریک از این قفسه های می تواند با توجه به فضای فروشگاهی و همچنین نوع کالایی که قرار است روی آن چیدمان شود می تواند جنس متفاوتی داشته باشد.

قفسه هایپرمارکتی

به عنوان مثال در بخش لوازم خانگی عموما از قفسه فلزی یک طبقه استفاده می شود که برای ایجاند نمای بهتر از کفی ام دی اف نیز می توان استفاده نمود.

در بخش هایی که کالاهای متنوع و کوچک عرضه می شود می توان از بک پنل هایی با شاخک به منظور آویز نمودن کالا استفاده کرد. قفسه های کنج از دیگر انواع شلف فروشگاهی است که چیدمان قفسه در فضای فروشگاه را بهینه می نماید. این مدل از قفسه دارای دو مدل کنج داخلی و کنج خارجی است.

قفسه های سوپر مارکتی و قفسه بندی های هایپر مارکتی تا حدی شبیه به هم بوده و به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفتند. نوعی قفسه بندی دیگر نیز وجود دارد که به آن نیز اشاره کردیم. قفسه بندی راک نوعی قفسه بندی بسیار مستحکم است که ضمن تحمل بارهای سنگین، قابلیت اتوماسیون نیز دارد و بیشتر در انبار های کارخانه های صنعتی قطعه سازی و صنایع سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع قفسه به انواع قفسه راک سنگین، نیمه سنگین و سبک قابل تقسیم است.

قفسه بندی راک

قفسه بندی راک این قابلیت را دارد که با استفاده از مفهوم ارتفاع توانسته درصد بالاتری از فضای انبار را به فضای مفید تبدیل کند و از این لحاظ قابلیت مهمی به شمار می رود. قابلیت اتوماسیون جابجایی بارگذاری و تخلیه قفسه های راک تا حد زیادی استفاده از نیروی انسانی و حوادث احتمالی را کم کرده و به دلیل افزایش سرعت در تحویل دهی کالاها میتواند گزینه خوبی برای انبار های صنعتی باشد.

منبع: www.tamraf.com

1 دیدگاه در “قفسه بندی هایپرمارکتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *