اسپات آکادمی

قفسه بندی فروشگاه های شهروند

فروشگاه زنجیره ای شهروند

تجهیزات فروشگاه های زنجیره ای

در مقالات قبل به معرفی قفسه فروشگاه های زنجیره ای و همچنین تجهیزات مورد نیاز این گروه از فروشگاه ها پرداختیم. این گروه از فروشگاه ها به دلیل آنکه از استانداردهای خاصی در طراحی و چیدمان فروشگاه پیروی می کنند، غالبا از گروه تجهیزات فرووشگاهی مشخصی برای طراحی و چیدمان فضای فروشگاهی خود استفاده می نمایند.

معرفی فروشگاه های شهروند

فروشگاه زنجیره ای شهروند از فروشگاه های قدیمی تهران است که ابتدا در آبان ماه سال 1372 اولین شعبه آن تاسیس شد. اولین شعبه این فروشگاه در تهران میدان آرژانتین قرار داشت. اولین اسم این فروشگاه نیز فروشگاه بیهقی بود. این فروشگاه زنجیره ای هم اکنون پس از حدود 27 سال دارای 44 شعبه در استان تهران و شهر های تهران، کرج، مارلیک، پرند و لواسان، است. در راستای مطابقت با بازارهای نوظهور این شرکت اقدام به تاسیس فروشگاه اینترنتی شهروند نیز کرده است که می توان از طریق آن به صورت آنلاین از این فروشگاه خرید کرد و درب منزل تحویل گرفت.

از آنجا که این فروشگاه زنجیره ای محصولات متنوعی را در معرض فروش قرار می دهد بایستی از نظر قفسه بندی اقلام نیز طراحی و تصمیم درستی اتخاذ نماید.

فروشگاه شهروند

قفسه بندی مناسب در این فروشگاه ها

این فروشگاه ها معمولا بسیار شلوغ هستند و در طی روز بازدید کنندگان و مراجعین بسیاری دارند؛ بنابراین اگر نحوه چیدمان قفسه بندی و اقلام مورد فروش با فضای فروشگاه زنجیره ای تناسب نداشته باشد، باعث ایجاد اختلال در روند خرید مشتریان شده و در نتیجه تعداد خریداران کم و فروش کاهش یابد. در عین اینکه قفسه بندی نادرست می تواند باعث ضرر و زیان فروشگاه ها شود، قفسه بندی اصولی و درست راهی برای افزایش فروش در اختیار فروشگاه ها قرار می دهد.

نوع و رنگ بندی و شکل قفسه ها می تواند در جذب یا دفع مشتری تاثیر گذار باشد. بایستی قفسه ها طوری طراحی شوندکه کالا ها جلوی چشمان مشتری بوده و برداشتن آن بسیار آسان باشد. البته در ساخت طبقه بندی ها و قفسه ها می توان از انواعی طراحی بهره برد که تا حد امکان احتمال دزدی از این قفسه ها را کاهش دهد.

انواع مختلفی از قفسه بندی ها را می توان در فروشگاه های زنجیره ای دید. بعنوان مثال قفسه های یک طرفه و دوطرفه خود ایستا و قفسه های دیواری از جمله قفسه های بسیار پر کاربرد در فروشگاه های زنجیره ای هستند. برای آشنایی بیشتر مقاله معرفی انواع قفسه فروشگاهی را مطالعه نمایید.

فروشگاه شهروند

باید توجه کنیم که این فروشگاه ها طیف وسیعی از اقلام مصرفی و غیر مصرفی را در معرض فروش می گذارند بنابراین بایستی انتظار این را داشته باشیم که قفسه های مختلفی در این فروشگاه ها دیده شوند. بعنوان مثال قفسه های کتاب و لوازم تحریر باید با قفسه لاستیک ها یا حبوبات تفاوت داشته باشد.

مورد دیگری که باید در این زمینه در نظر گرفتن تناسب فضایی و محکم بودن کافی برای نگهداری اقلام است. در این زمینه بایستی با توجه به حجم مشتریان و فضای فروشگاه و نوع هر محصول قفسه بندی مناسب را طراحی و نصب کنیم.

از دیگر مواردی که می توان در مورد قفسه بندی فروشگاه های زنجیره ای گفت این است که بایستی جنس رف ها یا پانل ها در قفسه با جنس کالایی که روی آن قرار می گیرد مطالبقت داشته باشد تا قفسه و کالا باعث ایجاد آسیب در قفسه یا کالا نشوند.

یکی دیگر از نکته هایی که باید راجع به آن فکر کنیم مقاومت لازم قفسه ها برای اقلامی که روی آن قرار می گیرند، است. تناسب مقاومت قفسه ها با اقلام باید طوری باشد که اجسام سقوط نکنند. بودجه در دسترسی برای خرید لوازم و تجهیزات فروشگاهی از دیگر نکات مهمی است که در انتخاب قفسه و سایر تجهیزات فروشگاهی اثرگذار است.

در ادامه به بررسی قفسه‌بندی فروشگاه های زنجیره ای از منظر تکنولوژی نصب و دمونتاژ، و ضرورت سهولت آن خواهیم گفت.

فروشگاه شهروند

قفسه بندی در فروشگاه زنجیره ای

در چنین فروشگاه هایی جای قفسه ها دائما به دلایل مختلف عوض می شود. این تغییر می تواند جابجایی غرفه های اقلام یا برای تغییر ظرفیت قفسه ها انجام شود. از این رو بسیار اتفاق می افتد که مجبور به دمونتاژ و نصب دوباره قفسه ها باشیم.در نظر بگیرید که برای جابجایی و دمونتاژ یک قفسه مجبور باشیم از بیرون شرکت متخصص بیاوریم یا مثلا تصور دستگاه برش فرز یا موتور جوش چه بلایی سر یک فروشگاه پر از مشتری می آورد. از اینرو بایستی قفسه ها به نوعی انتخاب شوند که براحتی قابلیت نصب و دمونتاژ و جابجایی، داشته باشد. قفسه های فلزی بری این منظور گزینه مناسبی هستند.

فروشگاه های شهروند از آنجا که از نوع فروشگاه های زنجیره ای هستند، استانداردهای خاصی را برای طراحی و چیدمان فروشگاه رعایت می شود. در مقاله معرفی قفسه بندی فروشگاه های زنجیره ای به این نکته اشاره کردیم که با توجه به مدیریت یکپارچه این فروشگاه ها، عموما تجهیزات به کاررفته یکسان بوده و بسته به مساحت فروشگاه می تواند تعداد تجهیزات کم یا زیاد شود.

فروشگاه شهروند

شرکت اسپات با بهره مندی از تجربه مکفی در حوزه تجهیز فروشگاه های زنجیره ای و ثبت تجهیز تعداد قابل توجهی از فروشگاه های افق کوروش، هایپرفمیلی و کامبای در کارنامه خود، آماده ارائه خدمات به صاحبان کسب و کار این حوزه است.

 

1 دیدگاه در “قفسه بندی فروشگاه های شهروند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *