اسپات آکادمی

قفسه دوطرفه فروشگاهی

قفسه دوطرفه

یک فروشگاه خرده فروشی به منظور استفاده بهینه از فضای فروشگاهی خود به مدل های مختلفی از قفسه فروشگاهی یا شلف نیازمند است که بتواند با توجه به محل استقرار و یا کالاهایی که قرار است روی قفسه چیدمان شود، بتواند انتخاب مناسبی از این گروه محصولی داشته باشد.

انواع قفسه های فروشگاهی را می تواند در مدل های یک و دوطرفه تقسیم نمود که مدل های یک طرفه آنها عموما کنار دیوار چیدمان می شود که می تواند در دو حالت دیواری و یا خودایستا باشد.

انواع قفسه فروشگاهی

قفسه های دوطرفه نوع دیگری از قفسه فروشگاهی است که پیشتر به معرفی دسته بندی کلی این تجهیز فروشگاهی در مقاله معرفی انواع قفسه فروشگاهی پرداختیم. چیدمان آن به حالت جزیره و در فضای میانی فروشگاه ها امکان پذیر است. این نوع از قفسه ها بسته به نوع فروشگاه ارتفاع و ابعاد متفاوتی دارد. بسته به چیدمان فضا ارتفاع این نوع از قفسه ها می تواند کوتاهتر از قفسه های یکطرفه درنظر گرفته شود. این ارتفاع به منظور ایجاد فضای دید برای مشتریان و جلوگیری از کور کردن چشم انداز فضاهای دیگر فروشگاهی در نظر گرفته می شود.

قفسه دوطرفه

قفسه های دوطرفه فروشگاهی می تواند در استفاده بهینه از فضای فروشگاه بسیار موثر باشد اما نکته قابل توجه در این زمینه چیدمان اصولی مطابق با استانداردهای روز تجهیز فروشگاهی است. در این مورد لحاظ کردن نکاتی همچون استاندارد راهروهای تردد، استاندارد تعداد طبقات و فواصل بین آنها، عمق طبقات و … می تواند در ایجاد فضایی دلنشین و مناسب برای خرید مشتریان اثرگذار باشد.

جنس قفسه

از جمله نکاتی که هنگام خرید قفسه دوطرفه باید به آن توجه شود جنس محصول است. قفسه های فلزی به دلیل استحکام بالا، طول عمر بیشتر و همچنین تحمل وزنی بالاتر کاربری گسترده تری نسبت به سایر انواع آن دارند. هرچند نوع طراحی و کاربری فروشگاه نیز در انتخاب جنس و نمای محصول بسیار اثرگذار است. عموما فروشگاه های خرده فروشی که ارائه دهنده کالاهایی همچون کتاب یا پوشاک هستند، عموما از قفسه های چوبی، ام دی اف و یا ترکیبی از چوب و فلز استفاده می کنند چرا که این قفسه ها نمای زیبایی داشته و در ایجاد زیبایی بصری فروشگاه اثرگذارند.

قفسه دوطرفه

نکته بعدی که هنگام خرید لوازم و تجهیزات فروشگاهی به ویژه انواع قفسه باید در نظر گرفته شود تحمل وزنی و ظرفیت طبقات آن است. به عنوان مثال قفسه های ام دی اف برای چیدمان کالاهای سنگین مناسب نیستند و بهتر است برای این منظور از قفسه های فلزی استفاده شود.

قیمت محصول نیز از دیگر مواردی است که می تواند بر انتخاب خریداران اثرگذار باشد. در صورتی که خریدار قصد تجهیز انبار کالا را داشته باشد می تواند قفسه هایی با ظاهر ساده تر و قیمت مناسبتر انتخاب نمایند که برای آنها مقرون به صرفه باشد.

استفاده از قفسه های دوطرفه در کنار تجهیزات دیگر فروشگاهی مانند قفسه یکطرفه، استندها و سبدهای فروشگاهی، شلف و سرلاین های فروشگاهی و انواع یخچال و فریزر فروشگاهی نقش مهمی در رسیدن به اهداف چیدمان و طراحی فروشگاهی دارد. در صورت رعایت اصول استاندارد مرچاندایزینگ یا چیدمان کالا بر روی طبقات قفسه و استفاده از امکاناتی نظیر شیب درست طبقات و توجه به تمیزی و به روز بودن موجودی کالا، می تواند در افزایش فروش فروشگاه بسیار مؤثر باشد.

ساختار قفسه

از دیگر مواردی که در حوزه چیدمان قفسه های فروشگاهی می توان به آن اشاره نمود نوع ساختار آن است. طبقات و اجزای برخی انواع این قفسه ها بصورت جوشی به پایه ها متصل شده است و امکان تغییر در فواصل و شیب طبقات میسر نیست. اما در مدلهای که از دستک یا براکت برای اتصال طبقات استفاده شده است، تعداد و فاصله بین طبقات با توجه به نوع و ابعاد کالاهایی که قرار است بر روی آن چیدمان شود قابل تغییر است. همچنین شیب طبقات نیز در راستای نمایش بهینه کالا می تواند تغییر یابد. به علاوه به دلیل تفکیک پذیر بودن قطعات قفسه، جابجایی و حمل و نقل آن راحتتر از مدلهای یکپارچه است.

قفسه دوطرفه

از دیگر اجزایی که در افزایش کارایی قفسه های دوطرفه مؤثر است، نوع بک پنل آن است. انواع بک پنل از جمله: صفحه فلزی، پانچی و یا سیمی برای قفسه های فروشگاهی قابل طراحی است که هریک مزایای خود را دارد به عنوان مثال با استفاده از بک پنل های سیمی می توان زاویه دید بهتری در بخش میانی فروشگاه ایجاد نمود. بک پنل پانچی نیز این امکان را فراهم می آورد که فروشگاه داران بتوانند به جای طبقات از شاخک های آویز محصول و یا سایر اکسسوری های ویزه قفسه استفاده کرده و چیدمان کالا را متناسب با نیاز خود تغییر دهند.

شرکت اسپات با دارار بودن برندهای تخصصی تولید محصولات و تجهیزات فروشگاهی طیف کاملی از موارد مورد نیاز فروشگاه داران را در گروه محصولی خود قرار داده است. به علاوه ارائه خدمات مشاوره رایگان به منظور استفاده حدکاثری از فضا و ظرفیت های یک فروشگاه از دیگر خدماتی است که از سوی اسپات به مشتریان ارائه می شود.

در این مقاله به معرفی انواع قفسه های دوطرفه فروشگاهی، کاربرد آنها، جنس و مواد اولیه ای که در ساخت آنها به کار می رود و دیگر مشخصات مرتبط با این گروه از تجهیزات فروشگاهی پرداختیم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا آشنایی با مدلهای دیگر شلف های فروشگاهی می توانید به مقاله معرفی انواع قفسه فروشگاهی رجوع نمایید.

منبع: www.discountshelving.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *