اسپات آکادمی

معرفی قفسه یکطرفه دیواری

قفسه یکطرفه دیواری

چنانچه در مقاله معرفی انواع قفسه اشاره شد، قفسه های فروشگاهی از نظر نوع جنس، نوع چیدمان، قیمت و ابعاد متفاوت هستند و فروشگاه داران بایستی نکاتی از قبیل نوع کالایی که قرار است چیدمان شود، تحمل وزنی، بودجه اختصاص یافته و … را هنگام انتخاب قفسه در نظر بگیرند. در صورتی که علاقه مند هستید با انواع قفسه های فروشگاهی آشنا شوید می توانید مقاله معرفی نواع قفسه های فروشگاهی را مطالعه فرمایید.

قفسه یکطرفه دیواری نوعی از قفسه فروشگاهی است که قطعات آن به دیوار متصل می شود از اینرو این نوع از قفسه ها یکطرفه هستند. ارتفاع این نوع از قفسه با توجه به اینکه روی دیوار متصل می شود میتواند متغیر باشد همچنین فواصل بین طبقات نیز با توجه به کالاهای قابل چیدمان می تواند متفاوت باشد. نکته قابل توجه در این نوع از قفسه این است که امکان جابجایی طبقات بعد از اتصال وجود ندارد چرا که قطعات شلف بایستی با با پیچ و مهره به دیوار محکم شوند.

از جمله مزایای این نوع از قفسه می توان به قیمت مناسبتر و مقرون به صرفه بودن اشاره کرد اما از سوی دیگر با توجه به اینکه طبقات بصورت دائم روی دیوار نصب می گردد، جابجایی بعد از نصب را دشوار می نماید.

شلف یکطرفه دیواری

از نظر تفاوت در جنس و مواد اولیه نیز می توان بهانواع زیر تقسیم نمود:

فلزی:

قفسه های فلزی به دلیل تحمل وزنی بالا و استحکام بالاتر طیف کاربری گسترده تری دارند

قفسه فلزی

چوبی و ام دی اف:

شلف های ام دی اف و چوبی نیز به دلیل ظاهر و نمای زیبایی که می تواند برای فروشگاه به ارمغان بیاورد طرفداران زیادی دارد. برخی از انواع این شلف در محیط های اداری و مسکونی نیز قابل استفاده است. استفاده از شلف چوبی در بخش شلف و سرلاین فروشگاهی موجب ایجاد نمایی زیبا و در عین حال کاربردی برای فروشگاه می شود.

قفسه گرد فروشگاهی

شیشه ای:

شلف های دیواری شیشه ای نیز اغلب در فروشگاه های لوازم آرایشی و یا داروخانه ها کاربرد دارند هرچند با توجه به طراحی فروشگاه در انواع دیگر فروشگاه نیز می توان قابل استفاده هستند.

قفسه های دیواری چوبی یا ام دی اف از آنجا که کاربری مسکونی و اداری نیز دارند در اشکال و ابعاد بسیار متنوعی تولید می شوند. اما قفسه های فلزی فروشگاهی با وجود امکان سفارشدر ابعاد مورد نیاز و یا تغییر در شکل و اندازه، عموما در سایزهای استانداری تولید و فروخته می شوند.

قفسه یکطرفه دیواری

قیمت انواع قفسه های یکطرفه دیواری با توجه به مواد اولیه ای که در ساخت آنها به کار رفته است و همچنین حجم سفارش می تواند متفاوت باشد. به علاوه افزودن امکاناتی همچون گاردهای جلویی، شلف لیبل، امکان نورپردازی و مواردی از این دست می تواند در تغییر قیمت بسیار مؤثر باشد. این مسأله در هنگام خرید لوازم و تجهیزات فروشگاهی حائز اهمیت خواهد بود.

از نظر تفاوت در تحمل وزنی نیز علاوه بر جنس قفسه، ابعاد آن نیز در افزایش یا کاهش ظرفیت آن اثرگذار است.

طبقات قفسه نیز با توجه به نوع طراحی می تواند متشکل از یک سینی که مستقیم به دیوار متصل می شود باشد و یا از دستک ها و سینی بصورت جدا تشکیل شود.

هرچند که ارتفاع استاندارد قفسه های فروشگاهی عموما باید متناسب با قد مشتریان باشد اما بسیاری از فروشگاه های سنتی به منظور استفاده کامل از فضای دیوارهای فروشگاه، طبقات را تا انتهای دیوار ادامه می دهند که در این صورت با مشکل دسترسی به طبقات بالایی مواجه خواهند بود.

چنانچه در مقاله انواع قفسه فروشگاهی اشاره کردیم، قفسه های فروشگاهی در انواع مختلف یک و دوطرفه در بازار موجود است که انواع یکطرفه آن در دو مدل دیواری و خودایستا ارائه شده است. مدل های خود ایستا برخلاف مدل دیواری دارای ستون نگهدارنده بوده و برای نصب طبقات قفسه نیازی به دیوار نیست از اینرو امکان استقرار قفسه ها در محل های با فاصله از دیوار نیز وجود دارد. استفاده از مدل ها مختلف و  روش های مختلف قفسه بندی فروشگاهی به حداکثر رسانی کارایی و بهینه سازی استفاده از فضای فروشگاهی منجر خواهد شد.

قفسه یک طرفه خودایستا

قفسه های دوطرفه نیز مدل های دیگری از شلف های فروشگاهی هستند که بدون نیاز به دیوار و در محوطه میانی فروشگاه مستقر می شوند. این نوع از قفسه بصورت خودایستا بوده و از قسمت های ستون و طبقات تشکیل شده است. بسته به نوع طراحی و نوع ساخت قفسه طبقات قفسه ممکن است بصورت جوشی باشد که امکان تفکیک پذیری را ندارد و یا بصورت تفکیک پذیر طراحی شود که دستک های طبقات در قسمت های مشخصی از ستون قفسه نصب و ستون طبقات بر روی آن نصب می شود که در این مدل نیز دستک و سینی طبقات می تواند به صورت یکپارچه ساخته شود. هریک از این موارد در تغییر قیمت و همچنین تغییر تحمل وزنی محصول اثرگذار است.

علاوه بر قفسه های دیواری که بصورت سینی صاف به دیوار نصب می شوند، طبقات می تواند بصورت قفسه سیمی نیز به دیوار متصل شوند که در اینصورت احتمال ریزش محصول کمتر می شود.

افزودن اکسسوری هایی مانند گارد محافظ و شلف لیبل می تواند علاوه بر افزایش کارایی، ایمنی محصول را نیز افزایش داده و از ریزش کالاهای موجود روی طبقات جلوگیری نماید.

در یک جمع بندی کلی و بصورت خلاصه قفسه یکطرفه فلزی از جمله تجهیزات فروشگاهی است که به دلیل مقرون به صرفه بود در بسیاری از فروشگاه ها و به ویژه فروشگاه های سنتی استفاده می شود. اما عدم امکان جابجایی و طراحی مجدد چیدمان قفسه به دلیل اتصال به دیوار از معایب این گروه محصولی به شمار می آید. همچنین این قفسه ها عموما امکان تغییر شیب ندارند و ممکن است نمایش کاملی از محصولات ارائه ندهد.

1 دیدگاه در “معرفی قفسه یکطرفه دیواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *