اسپات آکادمی

انواع استند فروشگاهی

انواع استند فروشگاهی

 استندهای فروشگاهی چه کاربردی دارند؟

استندهای فروشگاهی از جمله تجهیزات فروشگاهی هستند که در کنار دیگر ملزوماتی همچون قفسه ها و یخچال های فروشگاهی، می توانند نقش اثرگذاری در نمایش درست کالاهای خرده فروشی داشته باشند.

فروشگاه های خرده فروشی طیف متنوع و گسترده ای از نظر ابعاد و اندازه، نوع خدمات، نوع کالا و تنوع کالا دارند. به عنوان مثال فروشگاه های خرده فروشی کالای تندمصرف انواع مختلفی از نظر ابعاد و اندازه دارند که با فرمت های هایپرمارکت، سوپرمارکت، فروشگاه رفاهی و … شناخته می شوند. از نظر نوع کالا نیز می توان به فروشگاه های کالای تندمصرف، فروشگاه های تخصصی برند، لوازم التحریرها و … اشاره نمود.

استندهای فروشگاهی برخلاف قفسه ها از تنوع بسیار بالایی در ابعاد، انواع و ظاهر برخوردارند. از آنجا که این تجهیزات ابعاد کوچکتری در مقایسه با استندها دارند، از تنوع ظاهری بیشتری نیز برخوردارند. به عنوان مثال انواع استند با اشکال مختلفی همچون سس های غذا، کتاب و لوازم التحریر، شخصیت های کارتونی و … در بازار ارائه می شود. که اغلب بصورت سفارشی بر اساس خواست مشتری ساخته می شوند.

مقاله معرفی انواع قفسه های فروشگاهی را مطالعه کنید.

استند تنقلات

استند تنقلات از جمله پرکاربردترین استندها در فروشگاه های خرده فروشی هستند. این استندها به دلیل وزن کم براحتی قابل جابجایی هستند و می توان از آنها در بخش های مختلف فروشگاه استفاده نمود.این استندها که امکان جانمایی در محل های ورود و خروج نیز دارند می توانند در افزایش خریدهای برنامه ریزی نشده مؤثر واقع شوند.

تحمل وزنی این استندها از آنجا که اغلب خوراکی و بسته های کم وزن بر روی آنها چیدمان می شود به نسبت قفسه ها کمتر است. استحکام بدنه نیز بستگی به موادی دارد که در ساخت استند از آن استفاده شده است.

استند تنقلات

استند میوه و سبزیجات

استند میوه و سبزیجات از جمله تجهیزاتی هستند که بصورت ویژه برای فروشگاه های میوه، سبزی و تره بار ساخته می شوند. این استندها نیز کاربری مشابهی با استندهای فروشگاه های خواروبار دارند و نسبت به قفسه های میوه و سبزیجات وزن کمتری دارند. عموما طبقات آنها بصورت سیمی ساخته می شود تا تبادل هوا براحتی صورت گیرد. برخی تولیدکنندگان قفسه ها و استندهای خود را به نحوی طراحی و تولید میک نند که فاصله و شیب آنها قابل تغییر و تنظیم باشد. برای این منظور لازم است برای اتصال طبقات به ستونهای استند از دستک استفاده شود. این تجهیزات در مقایسه با مدلهایی که اتصالات جوشی دارند گرانتر است اما این امکان را در اختیار فروشگاه داران قرار می دهد تا با استفاده از فاصله مختلف طبقات، محصولات متنوع با ابعاد گوناگون را در آنها چیدمان نمایند.

مقاله قفسه میوه و سبزیجات را مطالعه نمایید.

استند میوه و سبزیجات

استند کنار صندوق

از دیگر زیرگروه های استند، استند کنارصندوق فروشگاهی هستند. این تجهیزات همچنان که از نام آنها برمی آید، در بخش جانبی میز صندوق یا چک اوت کانتر فروشگاه قرار می گیرند. تنقلات کوچکی مانند شکلات ها و آدامس جزوی از خریدهای برنامه ریزی نشده در سبد خانوار هستند که اصولا برای خرید آنها از قبل برنامه ریزی نشده است. از اینرو چیدمان این کالاها و محل قرارگیری آنها در فروشگاه در میزان فروش آنها بسیار اثرگذار است. مطابق اصول چیدمان فروشگاهی، این گروه از تجهیزات در نزدیکی درب خروجی قرار می گیرند تا مشتریان حین خروج و محاسبه صورتحساب خود با دیدن آنها تصمیم به خرید بگیرند.

با توجه به این موارد استندهای کنار صندوق گزینه های بسیار مناسبی برای چیدمان این تنقلات و گروه کالایی هستند. این استندها از نظر ابعاد متناسب با ابعاد چک اوت کانتر ساخته می شوند تا برای تردد مشتریان اختلال ایجاد نکند.

از نظر جنس و مواد اولیه نیز غالبا از فلز و یا سیم مفتولی برای ساخت آنها استفاده می شود. استفاده از سیم مفتولی موجب کاهش وزن محصول می شود در عین حال که استحکام آن نیز حفظ می گردد.

همچنین کارتن پلاست و پلاستیک نیز از دیگر موادی است که در ساخت استند بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

استند کنار صندوق

استند سفارشی

استندهای سفارشی نیز گروه دیگری از استندها هستند که از نظر ظاهر متفاوت هستند اما کاربری یکسانی با سایر استندها دارند و اغلب به عنوان تجهیزات نمایش دهنده کالاهای کوچک استفاده می شود. این استندها بر اساس سفارش مشتری در شکل و ظاهرهای مختلفی متناسب با کالاهای خاص ساخته می شوند. این ظاهر متفاوت می تواند در جذب مشتری نیز اثرگذار باشد.

از دیگر نکات قابل ذکر در خصوص استندها امکان نصب تابلوها و برچسب های تبلیغاتی است. تبلیغات فیزیکی در فروشگاه ها نیازمند استفاده درست و بهینه از تمامی فضاهای آن است که نصب تبلیغات بر روی قسمت های مختلف تجهیزات فروشگاهی یک از روش های آن است.

استند فروشگاهی

استند پشت کانتر

استند پشت کانتر به دلیل اینکه در یکی از مناطق مهم و پر بازدید فروشگاه قرار می گیرند، اهمیت زیادی دارند به دلیل توقف نسبتا طولانی تر مشتریان در این نقاط، شانس دیده شدن کالاهای چیده شده در این بخش بیشتر است. از سوی دیگر به دلیل قرار گرفتن میزصندوق یا چک اوت کانتر و همچنین مستقر شده صندوقدار در این قسمت، فضای کمتری برای جانمایی تجهیزات فروشگاهی در اختیار است. با توجه به این نکات استفاده از استندهای ویژه این قسمت که اصولا با عمق کمتر ساخته می شوند مناسب به نظر می رسد. این استندها در هر دو مدل خودایستا و دیواری موجودند. کالاهایی که در این استندها چیده می شود، عموما کالاهای گران قیمتی هستند که توسط صندوقدار به مشتری تحویل می شود از اینرو صندوقدار احاطه کامل بر این بخش داشته و امکان دزدبری به حداقل می رسد. این محصولات گاها با نام استند سیگار نیز شناخته می شوند چرا که پاکت های سیگار از جمله محصولاتی هستند که روی این تجهیزات چیده می شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *